Hayat5 yıldır yastık kılıfı değiştirmeyen kadın, 100 bakteriyle yaşıyor

5 yıldır yastık kılıfı değiştirmeyen kadın, 100 bakteriyle yaşıyor

Uzmanlar, her hafta mutlaka değiştirilmesi gereken yatak çarşafları konusunda özellikle uyarıyor. Her gün mutlaka silkelenmesi gereken nevresimler, içerisinde hiç düşünülemeyecek kadar bakteri barındırıyor.

MÜGE VARDAR GZT 2 DAKİKADA OKUNUR
5 yıldır yastık kılıfı değiştirmeyen kadın, 100 bakteriyle yaşıyor 5 yıldır yastık kılıfı değiştirmeyen kadın, 100 bakteriyle yaşıyor
Düzenli yapılmayan yatak ve çarşaf temizliği, gözle görülmesi zor olan 'mayt bakterileri'ne neden olabilir.

Uzmanlar, her hafta mutlaka değiştirilmesi gereken yatak çarşafları konusunda özellikle uyarıyor. Her gün mutlaka silkelenmesi gereken nevresimler, içerisinde hiç düşünülemeyecek kadar bakteri barındırıyor.

Çin'de Xu isimli kadın, beş yıl boyunca yastık kılıfını değiştirmeyince, başına gelmeyen kalmadı. Yaklaşım 100 bakteriyle yaşamak zorunda kalan kadın, çareyi uzmanlara başvurmakta buldu.

  • Uyku esnasında terlemeyi sürdüren vücutta, yağ salınımı başlar. Böylece kumaş liflerinde tükürük, idrar, genital sıvılar ve dışkı bulaşması mümkündür; ki bu önlem alınmazsa oldukça tehlikeli bir durum olabilir.

Çarşaflar düzenli bir şekilde yıkanmıyorsa, kişinin enfeksiyon kapması olasıdır. Ayak mantarı gibi mantar türlerinin de kumaşlardan bulaşma ihtimali oldukça yüksek.

  • Yatak çarşaflarını, en az haftada bir değiştirmek ve yüksek derecede yıkamak gerekiyor.

0. Uzmanlar uyardı!
Uzmanlar uyardı!

Kadının gözlerinde bulunan tüm maytlar kirpkilerinden tek tek temizlendi. Gözleri çok yakında düzelecek. Ancak doktorlar kadını odasını havalandırma ve yastık kılıfını sık sın değiştirme konusunda uyardı. 

0. Ağrısına katlanamadı!
Ağrısına katlanamadı!

Durumunun beş senedir değiştirmediği yastık kılıfından kaynaklandığını söyleyen kadın, son zamanlarda gözlerindeki yanma hissine ve şişliğe katlanamadığını belirtiyor. 

0. 100' e yakın bakteriyle yaşıyor
100' e yakın bakteriyle yaşıyor

Çin'in Hubei şehrinde gerçekleşen olayda, kadının gözlerinin bu hale gelmesine sebep olan şey, beş senedir değiştirmediği yastık kılıfından kaynaklanıyor. 

0. Doktora başvurdu!
Doktora başvurdu!

İki yıldır gözleriyle ilgili problem yaşayan kadının gözleri sık sık kaşınıp kızarıyordu. Gözleriyle yaşadığı sorunu anlatmak için doktora giden kadının gözünde 100 taneye yakın mayt adı verilen eklem bacaklı canlıya rastlandı. 

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz