Hayat8 yıllık sigara parasıyla 2 ticari araç, 1 motosiklet aldı

8 yıllık sigara parasıyla 2 ticari araç, 1 motosiklet aldı

22 yıl sonra sigarayı bırakınca 8 yılda 2 ticari araç, 1 motosiklet aldı.

MÜGE VARDAR DHA 1 DAKİKADA OKUNUR
8 yıllık sigara parasıyla 2 ticari araç, 1 motosiklet aldı
Para

22 yıl sonra sigarayı bırakınca 8 yılda 2 ticari araç, 1 motosiklet aldı.

Denizli'de klima firması bayii sahibi 42 yaşındaki Mehmet Tok, 22 yıldır kullandığı sigarayı bırakıp 8 yıl boyunca parasını biriktirdi.

0. Doktor tavsiyesi üzerine bıraktı
Doktor tavsiyesi üzerine bıraktı

Sigara kullanmaya 12 yaşında başlayan Mehmet Tok, 8 yıl önce kalp rahatsızlığı sebebiyle hastaneye gitti. 

Doktorların anjiyo olan Tok'a sigarayı bırakmasını tavsiye etmesi üzerine, günde 2 paket sigara içen Tok sigarayı bıraktı. 

0. Tüpten kumbara tasarladı
Tüpten kumbara tasarladı

Klima ve klima gazları için kullandığı boş tüpten, açılması çok zor bir kumbara tasarlayan Tok, 8 yıl boyunca sigaraya vereceği paraları burada biriktirdi.

Her yıl kumbarayı açan Tok, 8 yılda yaklaşık 70 bin lira para biriktirdi.  Geçen süre içerisinde 2 hafif ticari araç ve 1 de motosiklet sahibi olan Tok, geçen yıl biriktirdiği parayı, videoya çekip sosyal medyada paylaştı

0. Kumbarayı yılda bir kez açıyor
Kumbarayı yılda bir kez açıyor

Sigarayı bıraktıktan sonra maddi ve sağlık açısından kayıplarını görmek için kumbarada para biriktirmeye karar verdiğini anlatan Tok, "8 yıl önce göğüs ağrısı, kolumun uyuşması gibi sebeplerden hastaneye gittim. Anjiyo oldum. Günlük iki paketten fazla sigara içiyordum. Doktor bırakmamı tavsiye etti. O gün bıraktım. Bıraktıktan sonra ne kadar kaybımın olduğunu merak ettim. Maddi ve sağlık açısından zararımı test etmek istedim. Bunun için kumbara yaptım. Günlük iki paket sigara parasını her akşam eve gittiğimde kumbarama atıyorum. Şehir dışına çıktığım zamanlarda, eve döndüğümde şehir dışında kaldığım süre boyunca atmadığım parayı toplu olarak kumbaraya atıyorum. Kumbaramı bir yıl boyunca açmıyorum" açıklamasında bulundu.

0. "Kumbarayı ilk açtığımda ağladım"

İlk para biriktirmeye karar vermesinin üzerinden bir yıl geçmesinin ardından kumbarasını açtığını ve ağladığını belirten Mehmet Tok, "Kumbaramı ilk açtığımda içerisinden çıkan paraları görünce ağladım. Ömrümden, sağlığımda giden ve cebimden kaybolup giden para için sinirimden ağladım. 8 yıldır bu şekilde para biriktirmeye devam ediyorum. Düzenli olarak her yıl açıyorum. Geçen yıl kumbaramdan 16 bin lira para çıktı. Biriktirmiş olduğum paraları değerlendirdim. İki hafif ticari araç ve bir motosiklet aldım" diye konuştu.

0. 8 yılda 70 bin lira
8 yılda 70 bin lira

Geçmişte sigaraya harcadığı paradan dolayı pişmanlık duyduğunu ifade eden Mehmet Tok, şunları ekledi: "8 yıl içerisinde yaklaşık 70 bin lira para biriktirdim. Sigara içsem bu para benim zararıma olacaktı. Ben bu parayı biriktirerek değerlendirdiğim. Sigara içenlerin de bırakmasını istiyorum. Sigarayı bıraktım deyip bana gelen arkadaşlara, aynı kumbaradan hediye ediyorum. İstediği renge boyuyorum. Kumbaranın en önemli özelliği dayanıklı olması ve kolaylıkla açılamaması. Bugüne kadar 500 kumbara hediye etmişimdir. Kumbarayı açmak istediklerinde levyeyle açmalarına yardım ediyorum. Yeter ki sigarayı bıraksınlar."

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
MÜGE VARDAR GZT Editörü

GZT Hayat Kategorisi’nde Sorumlu Editör olarak görev yapıyor. Kadın, sağlık, sosyal medya, popüler kültür, moda konularının yanı sıra; çeşitli markalar için reklam içerikleri üretiyor. Müge’ye müge.vardar@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz