HayatBir kase patlamış mısır yemeden önce bilinmesi gereken bilgiler

Bir kase patlamış mısır yemeden önce bilinmesi gereken bilgiler

Film izlerken veyahut bir arkadaş ortamında tüketmek amaçla ilk tercih ettiğimiz şeylerden biri kuşkusuz ki patlamış mısır. Peki, patlamış mısır hakkında ne derece doğru bilgiye sahibiz?

HÜSNA KÖŞGER GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Bir kase patlamış mısır yemeden önce bilinmesi gereken bilgiler
Patlamış mısır, çoğunlukla film izlerken tüketilen bir besin olarak dikkat çekiyor

Film izlerken veyahut bir arkadaş ortamında tüketmek amaçla ilk tercih ettiğimiz şeylerden biri kuşkusuz ki patlamış mısır. Peki, patlamış mısır hakkında ne derece doğru bilgiye sahibiz?

Kâşif Kristof Kolomb'un 500 yıl önce Amerika kıtasını keşfetmesi sonrasında dünyaya yayılan, şekerin zor bulunduğu 2. Dünya Savaşı döneminde sinemaların bir numaralı tercihi olan bir atıştırmalıktı patlamış mısır.

Günümüzde cips olarak bile gördüğümüz bu atıştırmalıklar hakkında az da olsa yanlış bildiğimiz bilgiler bulunuyor.

Bu konuya değinen Instagram hesabı Gıda Dedektifi, bazı bilgileri bizlerle paylaştı. Biz de sizler için, bu bilgileri derledik.

0. Öncelikle bilinmesi gereken 4 bilgiye bakalım:
Öncelikle bilinmesi gereken 4 bilgiye bakalım:
0. Yerli patlamış mısır
Yerli patlamış mısır

Eğer patlamış mısırı kendiniz hazırlayacaksanız, kullanacağınız mısırın yerli olması öncelikli tercihiniz olsun. Çünkü ispatı konusunda henüz net bir şey olmasa da, bir GDO gerçeği var.

0. Yerli mısır nasıl ayırt edilir?
Yerli mısır nasıl ayırt edilir?

'İyi diyorsunuz hoş diyorsunuz ama biz yerli mısırı nasıl ayırt edeceğiz?' sorularını duyuyor gibiyiz. Cevap belli; menşei bilgisine bakın.

0. Yağ oranı = Zarar
Yağ oranı = Zarar

Kuşkusuz ki her besinde, belirli otorite ve oranları geçtiğiniz sürece bir zarar noktası vardır. Özellikle abur cubur olarak tabir edilen besinlerde bu durum daha çok görülür. Ki patlamış mısır da bunlardan biridir. Ancak az yağ oranında hazırlanmış bir patlamış mısır için bunu söylemek doğru değildir.

0. Bardakta mı? Asla!
Bardakta mı? Asla!

Yağ oranı demişken, bu noktadan devam edip zararlı olan kısmına doğru yönelelim ve bardakta mısırların yağ, tuz vb. oranlar sebebiyle zararlı olduğunu belirtelim.

0. Öyleyse artık sağlıklı yönünü aktaran maddelere geçebiliriz:
Öyleyse artık sağlıklı yönünü aktaran maddelere geçebiliriz:
0. 1. Bir patlamış mısırı sağlıklı yapan en önemli nokta; mısırın içerisinde bulunan polifenollerdir. Öyle ki bu madde, sebze ve meyvelerde fazla bulunmaz.
1. Bir patlamış mısırı sağlıklı yapan en önemli nokta; mısırın içerisinde bulunan polifenollerdir. Öyle ki bu madde, sebze ve meyvelerde fazla bulunmaz.
0. 2. Bir patlamış mısırda bulunan su oranı % 4'tür. Bu durum, mısır içerisinde bulunan vitaminlerden daha iyi yararlanabilmemizi sağlar.
2. Bir patlamış mısırda bulunan su oranı % 4'tür. Bu durum, mısır içerisinde bulunan vitaminlerden daha iyi yararlanabilmemizi sağlar.
0. 3. Yağ, şeker ve tuz içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sağlık açısından yararlı olduğu için patlamış mısırın bu besinlerle hazırlanması önemli, doğru olandır.
3. Yağ, şeker ve tuz içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sağlık açısından yararlı olduğu için patlamış mısırın bu besinlerle hazırlanması önemli, doğru olandır.
0. 4. Tüm bunların toplamında, patlamış mısır tanelerinin işlem görmüyor oluşları, besinin genel yapısının bozulmamasını sağlar. Bu durum da onu, tüketilmesi doğru bir abur cubur haline getirir.
4. Tüm bunların toplamında, patlamış mısır tanelerinin işlem görmüyor oluşları, besinin genel yapısının bozulmamasını sağlar. Bu durum da onu, tüketilmesi doğru bir abur cubur haline getirir.
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

Artık bir kahvenin hatrı gerçekten de '40 yıl'ı aşacak VİDEO / 00:59

Artık bir kahvenin hatrı gerçekten de '40 yıl'ı aşacak

Ahmet Zarifoğlu Hayat Perşembe 19:02, 18.04.2019
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz