HayatEn merak edilen başkan adayları hangi sonuçları aldı?

En merak edilen başkan adayları hangi sonuçları aldı?

31 Mart Yerel Seçimleri'nde an itibariyle açılan sandık sayısı %71'i geçti. Buna göre birçok belediyenin başkanı kesin olmayan seçim sonuçlarına göre belli oldu. Biz de sizler için seçim süreci boyunca sosyal medyada en çok konuşulan ve ismi sıkça gündem olan belediye başkan adaylarının sonuçlarını derledik.

ÖMER FURKAN ÇINAR GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
En merak edilen başkan adayları hangi sonuçları aldı?
Türkiye'nin merakla beklediği seçim sonuçları belli olmaya başladı.

31 Mart Yerel Seçimleri'nde an itibariyle açılan sandık sayısı %71'i geçti. Buna göre birçok belediyenin başkanı kesin olmayan seçim sonuçlarına göre belli oldu. Biz de sizler için seçim süreci boyunca sosyal medyada en çok konuşulan ve ismi sıkça gündem olan belediye başkan adaylarının sonuçlarını derledik.

Türkiye'nin gözü kulağı an itibariyle 31 Mart Yerel Seçim sonuçlarında. Seçime katılım oranlarının %84'ü gördüğü; oldukça yüksek bir rakam diyebileceğimiz sandığa gitme oranı yakalandı. Çok fazla sürprizin yaşandığı seçimlerde, seçim süreci boyunca ismi çok sık anılan başkan adaylarının aldığı oy oranları merakla bekleniyordu. Biz de en merak edilen 10 belediye başkan adayının aldığı sonuçları sizler için hazırladık.

0. 1. Mustafa Sarıgül, DSP Şişli Belediye Başkan Adayı
1. Mustafa Sarıgül, DSP Şişli Belediye Başkan Adayı
CHP Şişli aday olmayı beklerken yaşadığı küskünlükle DSP'ye geçen Mustafa Sarıgül kesin olmayan sonuçlara göre yarışta ikinci sırada bulunuyor.
0. 2. Emre Kınay, İYİ Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı
2. Emre Kınay, İYİ Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in belediye başkan adaylığı için bizzat teklif götürdüğü ve "Kadıköy'de ben kazanacağım" diyen Emre Kınay'ın alacağı oy oranı merak konusu olmuştu. Sandıkların yüzde %50'sinin açıldığı an itibariyle Kınay'ın oy oranı %11'de kaldı.0. 3. Güven Hokna, DSP Üsküdar Belediye Başkan Adayı
3. Güven Hokna, DSP Üsküdar Belediye Başkan Adayı

Yaprak Dökümü dizisiyle Türk halkının gönlüne giren başarılı oyuncu bu seçimlerde Üsküdar'dan DSP'nin adayı olarak seçimlere katıldı. Fakat aldığı %1'lik oy oranıyla umduğunu bulamayan isimler arasına girdi.

0. 4. Mehmet Aslan, İYİ Parti Kağıthane Belediye Başkan Adayı
4. Mehmet Aslan, İYİ Parti Kağıthane Belediye Başkan Adayı

Güven Hokna gibi oyunculukla ismini duyuran Mehmet Aslantuğ İYİ Parti'nin Kağıthane Belediye Başkan Adayı olarak seçimlere katıldı. Seçimi kazanamasa da %31'lik oy oranıyla büyük bir başarı elde etti.

0. 5. Erdem Gül CHP Adalar Belediye Başkan Adayı
5.  Erdem Gül CHP Adalar Belediye Başkan Adayı
CHP’nin Adalar Belediye Başkan adayı olarak gösterdiği Cumhuriyet Gazetesi’nin eski Ankara Temsilcisi Erdem Gül İstanbul’un ilçelerindeki seçim yarışını önde bitiren ilk isim oldu.
0. 6. Burhan Sakallı, AK Parti Eskişehir Belediye Başkan Adayı
6. Burhan Sakallı, AK Parti Eskişehir Belediye Başkan Adayı

AK Parti'nin mutlak zafer gözüyle baktığı ve aday olarak Burhan Sakallı'yı gösterdiği Eskişehir'de kesin olmayan sonuçlara göre 2. parti olarak belirlendi.

0. 7. Savcı Sayan, AK Parti Ağrı Belediye Başkan Adayı
7. Savcı Sayan, AK Parti Ağrı Belediye Başkan Adayı

HDP’nin kalesi olan görülen Ağrı’da AK Parti adayı Savcı Sayan büyük bir farkla seçimleri önde götürüyor. Oyların yüzde 70'i sayılan Ağrı'da Savcı Sayan'ın oy oranı yüzde 57,7 olarak gözüküyor.

0. 8. Fatih Mehmet Maçoğlu
8. Fatih Mehmet Maçoğlu
Tunceli'de Demokratik Halk Dayanışması'nın Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, 800 oy farkıyla seçimleri kazandıklarını açıkladı.
0. 9. Anastasia Petrova Çetinkaya, Alanya Bağımsız Belediye Başkan Adayı
9. Anastasia Petrova Çetinkaya, Alanya Bağımsız Belediye Başkan Adayı

Antalya'nın Alanya ilçesi bağımsız belediye başkan adayı Rus asıllı Anastasia Petrova Çetinkaya girdiği seçim yarışında %0.1'lik bir oyunu aldı.

0. 10. Ahmet Türk HDP Mardin Belediye Başkan Adayı
10.  Ahmet Türk HDP Mardin Belediye Başkan Adayı
Mardin’de sandıkların %53’ü açıldı. HDP’nin adayı Ahmet Türk %50,49 oy oranı ile seçimi önde götürüyor. Açılan sandık verilerine göre AKP’nin adayı Mehmet Vecdi Kahraman’ın oy oranı %43,10’da kaldı.
0. Merak edilen sonuçların yer aldığı infografik
Merak edilen sonuçların yer aldığı infografik
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

GZT Hayat Kategorisi’nde Editör olarak görev yapıyor. Ömer’e omer.cinar@pirimedya.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz