HayatVefatının 13. yılında unutulmaz eserleri ile Atilla İlhan

Vefatının 13. yılında unutulmaz eserleri ile Atilla İlhan

“Üçüncü Şahsın Şiiri”, “Ben Sana Mecburum”, “Böyle Bir Sevmek”, “An Gelir”... Attila İlhan’ı ölümünün 13. yılında eserleriyle anıyoruz.

HÜSNA KÖŞGER GZT 1 DAKİKADA OKUNUR
Vefatının 13. yılında unutulmaz eserleri ile Atilla İlhan
Atilla İlhan, 80 yıllık yaşantısına 140 şiir sığdırdı

“Üçüncü Şahsın Şiiri”, “Ben Sana Mecburum”, “Böyle Bir Sevmek”, “An Gelir”... Attila İlhan’ı ölümünün 13. yılında eserleriyle anıyoruz.

Şair, roman yazarı, senarist ve düşünür… Çok yönlü kişiliğiyle edebiyat ve sanat alanında kendisine yer bulan Atilla İlhan...

15 Haziran 1925 tarihinde İzmir'in Menemen ilçesinde doğdu ve 11 Ekim 2005 tarihinde vefat etti.

80 yıllık yaşamına 6 televizyon dizisi, 15 roman ve 140 şiir sığdıran sanatçı aynı zamanda Türk sinema ve tiyatrosunun önemli sanatçılarından Çolpan İlhan'ın ağabeyi, Sadri Alışık'ın ise kayınçosuydu.

0. Kısaca Atilla İlhan
Kısaca Atilla İlhan

İlk ödülünü henüz lise son sınıftayken yazdığı “Cebbaroğlu Mehemmed” şiiriyle alan İlhan; bu ödülü 2.'lik ödülünü pek çok ünlü şairi geride bırakarak almıştı. 23 yaşında ilk şiir kitabı olan 'Duvar' yayımlandı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni son sınıfta yarım bıraktı.28 yaşında, sinema eleştirmenliği ile gazeteciliğe başladı. Böylelikle sinema kariyeri de başlamış oldu. Bir dönemini Paris'te geçirdi. Buradaki yıllarında, Fransızca'yı öğrendi ve şiir çalışmalarına devam etti. Gazetecilik yaptığı gazeteler arasında: Vatan, Milliyet, Güneş ve Cumhuriyet bulunmaktadır.

0. Kartallar Yüksek Uçar

Türk sinema ve tiyatrosunun mihenk taşlarından olan, eniştesi Sadri ALIŞIK'ın başrolünü üstlendiği 'Kartallar Yüksek Uçar' dönemi, kendisinin de senaristliğini en etkin şekilde gösterdiği ve özdeşleştiği ender eserlerinden biri oldu. Dizide Can Gürzap, Selda Alkor, Serap Aksoy gibi önemli ve büyük sanatçılar rol alıyordu. Dizi; birbirine düşman iki ailenin aralarındaki hikayeyi anlatıyordu. Döneminin en popüler TRT dizilerinden biri olmuştu.

0. Atilla İlhan deyince:

Hiç kuşkusuz Attila İlhan'ı, Attila İlhan yapan; o genç ve aşık kalbiyle yazdığı şiirleridir. 'Ben sana mecburum bilemezsin, adını mıh gibi aklımda tutuyorum' …. Bu ve daha niceleri. Öyle ki şiirleri bestelenmiş ve hatta kendi o bestelerin üzerine İlhan kendi sesiyle hayat vermiştir şiirlerine. En bilindik şiirleri arasında:

- Ben Sana Mecburum 

- Üçüncü Şahsın Şiiri 

- Böyle Bir Sevmek 

- An Gelir 

- Ayrılık Sevdaya Dahil  

- Aysel Git Başımdan 

vardır. Sonraki dönemlerinde birde şiir kitabı yayınlamıştır. Son dönemlerinde TRT 2'de yayınlanan 'Zaman İçinde Yolculuk' adlı bir programı sunmuştur. Hakkında 2 kitap yazılmış, şiirleri bazı çalışma ve yayınlarda yer almıştır.

0. Bonus:
0. Bonus 2:
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
HÜSNA KÖŞGER GZT Editörü

'GZT’nin hayat editörü olarak görev yapıyor. GZT’de her hafta yayınlanan "Kamera Arkası” programını hazırlıyor. Bir gün mutlaka iyi insanların kazanacağına inanıyor. Hüsna’ya husna.kosger@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.'

YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz