Amerika değer kaybetti: Çin'e yenildi!

Amerikalı dev, 2.08 milyar dolarlık hissesini devletin sahip olduğu Citic and the Carlyle Group’a satma kararı aldı.

Amerika değer kaybetti: Çin'e yenildi!

McDonalds'ta işler pek de yolunda gitmiyor gibi duruyor. 2014 yılıyla kıyaslandığında 2015'de yüzde 7'lik bir gelir kaybı yaşayan McDonalds kazancını 25.4 milyar dolar olarak açıklamıştı. Ontrava'nın haberine göre; 2016'nın ilk üç çeyreğinde ise bu rakam 18.6 milyar dolar olarak belirtilmişti. Bu rakamlara bakıldığında fast food devinin düşüşte olduğu açıkça gözlenebiliyor.


0.

Amerika değer kaybetti: Çin'e yenildi!

Yeni yıl ile birlikte ise McDonald's durumu tersine çevirmek için planlar aramaya başlamış ve çözümü Çin'de bulmuştu. Çin'deki operasyonlarının yüzde 80'lik hissesini satmayı kararlaştıran McDonald's, Çin hükümetinin sahip olduğu şirket Citic Capital Holdings ve bağımsız özel şirket Carlyle Group'la anlaşma sağladı. Wall Street Journal'a göre, buradan gelecek büyük miktarda nakitle diğer ülkelerdeki operasyonlarını sağlamlaştırmayı hedefliyor.

0.

Amerika değer kaybetti: Çin'e yenildi!

McDonalds'ın Çin'de 2,200 kadar şubesi bulunuyor ve bunların çoğunun franchise olduğu belirtiliyor. McDonalds'ın, bu sistemden önemli ölçüde kazanç sağladığı düşünülecek olursa, satın alınan hisselerden sonra franchise sistemini büyütmek istemesi normal karşılanabilir. Bu sebeple satın alınan hisselerden sonra Çinli grup da kalan şubeleri franchise sistemine çevirme kararı aldı.

0.

Amerika değer kaybetti: Çin'e yenildi!

McDonalds'ın Çin'den çekilmek için anlaşma yapmak istediği haberleri Haziran 2016'da gelmeye başlamıştı. Şirket, Japonya, Tayvan ve Güney Kore'deki operasyonlarını da azaltma kararı almıştı.

0.

Amerika değer kaybetti: Çin'e yenildi!

McDonald's, Çinli Yum Holding'in sahibi olduğu Pizza Hut, KFC ve Taco Bell gibi markaların gerisinde kalmaya başlamıştı. İki taraf için de zorlu bir konum olan Çin'de yemek güvenliği ve yerel güçlerle rekabet etmek bir hayli güç.