“Kırım Ukrayna’nındı Ukrayna’ya aittir ve Ukrayna’nın olacak”

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Kırım meselesinin 1954 ve 1991’de kapandığını söyleyerek, “Kırım Ukrayna’nındı, Ukrayna’ya aittir ve Ukrayna’nın olacak.” dedi

Ukrayna'nın 1991'deki sınırları dahilinde toprak bütünlüğü için mücadelenin devam edeceğine dikkat çeken Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko “Putin'in açıklamasına göre Kırım meselesi sanki kapanmış. Bu saçmalıktır. Bu konu gerçekte 1954'te ve 1991'de kapanmıştır. Kırım Ukrayna'nındı, Ukrayna'ya aittir ve Ukrayna'nın olacak. Başka konuşmaya gerek yok.” ifadelerini kullandı.

Poroşenko, parlamentonun yeni dönem açılışı nedeniyle Genel Kurul'da yaptığı yıllık konuşmasında, ülkenin doğusundaki kriz ve Kırım ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Donbas'ta Rus ve ayrılıkçı birliklerin 38 bin 500 kişiden oluştuğunu ve birlikte 600'den fazla tank, bin 250 zırhlı askeri araç, 750 topçu sistemi ve yaklaşık 300 çok namlulu roketatar bulunduğunu belirten Poroşenko, Rusya'ya karşı yaptırımların devam ettirilmesi gerektiğini kaydetti.

Poroşenko, “Önemli olan uluslararası koalisyonun Ukrayna'ya desteğini güçlendirmek, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü yeniden sağlayıncaya kadar Rusya'ya karşı yaptırımların kaldırılmasını önlemektir.” şeklinde konuştu.