10 adımda yeni kıdem tazminatı sistemi

Kıdem tazminatı sistemi sil baştan değişiyor. Yeni sistem hem işvereni hemde işçiyi koruyacak.
Kıdem tazminatı sistemi sil baştan değişiyor. Yeni sistem hem işvereni hemde işçiyi koruyacak.

Milyonlarca işçi ve işverenin beklediği yeni kıdem tazminatı sisteminde detaylar ortaya çıkmaya başladı. Yeni sistem 10 ayak üzerine kuruluyor. Yeni sistemde sadece işçinin değil işvereninde haklarının korunması amaçlanıyor.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı sistemi 10 ayak üzerine oturtulacak. Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı'nca geçen yıl Ekonomi Koordinasyon Kurulu ve Bakanlar Kurulu'na sunulan model yeniden masaya yatırılacak.

Yeni programda, sosyal taraflarla diyalog içinde bütün işçilerin erişebileceği, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi sözü verilirken, hem işçi hem de işvereni rahatlatan bir model ortaya konulacak.

 • Bugün iş sözleşmesi sona eren her 10 çalışandan sadece biri kıdem alırken, yeni sistemle bütün çalışanlar kıdemini alabilecek.

Çalışanlar sıcak bakıyor

Geçen yıl Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı'nın yaptırdığı anket yeni sisteme verilen desteği ortaya koyuyor.

Ankete göre, çalışanların yüzde 76'sı sendikaların aksine kıdem sistemine sıcak bakıyor.

 • İşverenlerin de yaklaşık yüzde 68'i mevcut sistemden şikâyetçi.

Tüm bu hassasiyetler dikkate alınarak yapılacak düzenleme ile kıdem alanların oranının yüzde 100'e çıkarılması hedefleniyor.

İşten ayrılan çalışanların toplam kitle içinde tazminat alamama oranı yüzde 66.5, işten çıkarılanların tazminat alamama oranı da yüzde 35.7'yi buluyor.

10 başlıkta yeni kıdem tazminatı sistemi

Geçen yıl çerçevesi çizilen ve üzerinde çalışılacak yeni kıdem tazminatı modelinin önemli ayaklarını oluşturacak 10 başlık şöyle:

1. Çalışanın hakkı korumada: 

                  Bir gün çalışanın kıdemi ve kazanımları korunacak. Çalışanların hiçbir hakkı yanmayacak. Kıdem tazminatı planlanır hale gelirken, işverenin de maliyeti düşecek.
1. Çalışanın hakkı korumada: Bir gün çalışanın kıdemi ve kazanımları korunacak. Çalışanların hiçbir hakkı yanmayacak. Kıdem tazminatı planlanır hale gelirken, işverenin de maliyeti düşecek.
2. Düşük kıdem oyunu bitecek: 

                  Çalışanların düşük kıdemle işten çıkarılmasını önleyecek düzenleme yapılacak. Kıdem kazanmadan sözleşmesi bitenin de parası birikecek.
2. Düşük kıdem oyunu bitecek: Çalışanların düşük kıdemle işten çıkarılmasını önleyecek düzenleme yapılacak. Kıdem kazanmadan sözleşmesi bitenin de parası birikecek.
3. İş değiştirmek kolaylaşacak: 

                  İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem sürecek.
3. İş değiştirmek kolaylaşacak: İşten ayrılma durumunda aynı hesap üzerinden kıdem sürecek.
4. Bireysel hesap olacak: 

                  İşsizlik Fonu'nda olduğu gibi ortak hesap olmayacak. Her çalışanın görebileceği bireysel bir kıdem hesabı olacak. Çalışanlar her ayın sonunda birikimlerinin hangi noktada olduğunu takip edebilecek.
4. Bireysel hesap olacak: İşsizlik Fonu'nda olduğu gibi ortak hesap olmayacak. Her çalışanın görebileceği bireysel bir kıdem hesabı olacak. Çalışanlar her ayın sonunda birikimlerinin hangi noktada olduğunu takip edebilecek.
5. Birikimler değerlendirilecek: 

                  Çalışanlara birikimlerini değerlendirmesi için yatırım araçları konusunda seçenekler sunulacak. Bu hesaba devlet de katkı sunacak. Çalışan herhangi bir tercihte bulunmazsa birikiminin bir bölümü kamu borçlanma araçlarında da değerlendirilebilecek.
5. Birikimler değerlendirilecek: Çalışanlara birikimlerini değerlendirmesi için yatırım araçları konusunda seçenekler sunulacak. Bu hesaba devlet de katkı sunacak. Çalışan herhangi bir tercihte bulunmazsa birikiminin bir bölümü kamu borçlanma araçlarında da değerlendirilebilecek.
6. İstifada yanmayacak: 

                  İstifa edene de tazminat verilecek.
6. İstifada yanmayacak: İstifa edene de tazminat verilecek.
7. Şirket iflas etse de ödenecek: 

                  Bir şirket iflas ettiğinde çalışanın kıdem hakkı
7. Şirket iflas etse de ödenecek: Bir şirket iflas ettiğinde çalışanın kıdem hakkı
8. Ödemeyene yaptırım: 

                  Primi ödemeyen işverene yaptırımlar yer alacak.
8. Ödemeyene yaptırım: Primi ödemeyen işverene yaptırımlar yer alacak.
9. Erişime devlet güvencesi: 

                  Tüm işçilerin erişebilirliği güvence altına alınacak. Yeni sistemle kazanımlar aynen korunacak. Mevcut haklarına hiçbir şekilde dokunulmayacağının garantisi verilecek.
9. Erişime devlet güvencesi: Tüm işçilerin erişebilirliği güvence altına alınacak. Yeni sistemle kazanımlar aynen korunacak. Mevcut haklarına hiçbir şekilde dokunulmayacağının garantisi verilecek.
10. 30 gün korunacak: 

                  Kıdemde 30 gün esası korunacak. Kıdem tazminatı sisteminde fona
yatırılacak prim oranı yüzde 8.33. Bir yıla karşılık 30 günlük ücret aynen
korunuyor.
10. 30 gün korunacak: Kıdemde 30 gün esası korunacak. Kıdem tazminatı sisteminde fona yatırılacak prim oranı yüzde 8.33. Bir yıla karşılık 30 günlük ücret aynen korunuyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >