✍10 binden fazla bilim insanı 'sürü bağışıklığı'nı savunan bildiriyi imzaladı

Great Barrington Bildirisiyle 10 binden fazla bilim insanı sürü bağışıklığını savundu
Great Barrington Bildirisiyle 10 binden fazla bilim insanı sürü bağışıklığını savundu

Bir grup bilim insanı koronavirüs önlemlerinde karantinaya karşı çıkmak için bir araya geldi. Ortaya çıkan Great Barrington Bildirisini iki haftada 10 binden fazla bilim insanı ve araştırmacı imzaladı. Bildiriye ayrıca 30 bine yakın sağlık çalışanı ve 535 binden fazla sivil de imza attı. DSÖ Direktörü Direktörü sürü bağışıklığını önermenin ahlak dışı olduğunu dile getirdi.

Çin'de başlayan koronavirüs küresel bir salgına dönüştü. Dünya genelinde vaka sayısı 40 milyonun üzerine çıkarken 1 milyon 118 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Sadece 16 Ekim tarihinde dünya genelinde bir günde 416 binden fazla yeni vaka tespit edildi.Dünyanın önde gelen üniversitelerinde görev yapan üç bilim insanı ABD'nin Massachusetts eyaletinde bulunan Great Barrington kasabasında karantina önlemlerine karşı çıkan bir bildiri paylaştı.

NTV'nin haberine göre; imzalar Amerikan Ekonomik Araştırma Enstitüsü adındaki bir düşünce kuruluşunun binasında atıldı.

Bidiriyi imzalayan bilim insanları Dr. Martin Kulldorff, Dr. Sunetra Gupta ve Dr. Jay Bhattacharya
Bidiriyi imzalayan bilim insanları Dr. Martin Kulldorff, Dr. Sunetra Gupta ve Dr. Jay Bhattacharya


Harvard Üniversitesi'nde görev yapan Dr. Martin Kulldorff, Oxford Üniversitesi'nde görev yapanDr. Sunetra Gupta ve Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki Dr. Jay Bhattacharya bildiriyi kaleme alan isimler.

Adını imzalandığı yerden alan "The Great Barrington Declaration" toplu karantina kurallarına karşı çıkıyor. Sürü bağışıklığı stratejisinin benimsenmesini isteyen araştırmacılara göre karantinadan vazgeçilmesi gerekiyor.

Karantina kurallarının sosyal düzene zarar verdiğini savunan bilim insanları "odaklı korunma" adını verdikleri bir metod öneriyor. Gençlerin daha az riskli grupta olduğu ve sosyal hayatın yeniden "normal seyrinde" devam etmesi gerektiği savunuluyor. Odaklı korunma yöntemiyle toplumun bağışıklığının az riskli gruplar arasında hızlıca artacağı belirtiliyor.

İmzacılar önerdikleri stratejinin sürü bağışlığı olmadığını savunsa da 518 kelimelik bildiride beş kez sürü bağışıklığı ifadesi kullanılıyor.

İmza sayısı 10 bini geçti

Sürü bağışıklığı önerisiyle büyük tepki toplayan bildiriye aynı zamanda destek de fazla. Bildirinin internet sitesindeki bilgilere göre 4 Ekim tarihinden beri 10 bin 630 bilim insanı imza attı. Ayrıca 29 bin 439 sağlık çalışanı ve 536 bin "endişeli vatandaş" da imzacılar arasında yer aldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >