10 dil biliyor, 70'ten fazla ülke gezmiş şimdi sokaklarda yaşıyor

Aykan Gözeri
Aykan Gözeri

Gurbetçi bir ailenin oğlu olan Aykan Gözeri, 'ancak filmlerde olur' denilen bir hayat yaşıyor. 58 yaşındaki Gözeri, üç kıtada 70'e yakın ülke gezip, 10 dil öğrendi. Koronavirüs salgınıyla birlikte geldiği Bursa'da üç ay sokakta yaşadıktan sonra erkek barınma evine yerleşen tekstil mühendisi Gözeri'nin 5 ülkede 11 çocuğu var.

1962 yılında Bursa'da dünyaya gelen Aykan Gözeri, bir yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya'ya gitti. Almanya'dan üniversite eğitimi için İsviçre'ye giden Gözeri, tekstil mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Almancanın yanı sıra İngilizce ve Fransızca öğrenen Gözeri, mezun olduktan sonra döndüğü Almanya'da çeşitli fabrikalarda mühendis olarak çalıştı.

Farklı ülkelerde çalışmak isteyen Gözeri, Uzak Doğu, Avrupa ve Güney Amerika'da 70'ten fazla ülke gezdi.

Aykan Gözeri Bursa'da erkek barınma evinde kalıyor
Aykan Gözeri Bursa'da erkek barınma evinde kalıyor

"10 dil biliyorum"

Son 10 yıldır Kolombiya'nın başkenti Bogota'da yaşayan, koronavirüs sürecinde Türkiye'ye gelmek zorunda kalan Gözeri, "Küçük yaşlarda yurt dışına gittim. Ana okulunu Almanya'da okudum. Üniversiteyi İsviçre'de okudum. Ondan sonra dünyaya açıldım. Almanca, İngilizce, İtalyanca, Felemenkçe, İspanyolca, Tayca, Filipince, Fransızca, Japonca ve Arapça gibi 10 dil biliyorum. 19 yıl Almanya'da kaldım. 7 sene İsviçre'de, 2 sene de İtalya'da kaldım. Son 10 yıldır Güney Amerika'daydım. Tekstil Mühendisiyim. Bütün dünyayı gezdim" dedi.

Gözeri'nin farklı zamanlarda çekilmiş fotoğrafı
Gözeri'nin farklı zamanlarda çekilmiş fotoğrafı

Koronavirüs sürecinde Türkiye'ye geldi

Türkiye, Kolombiya, Amerika, İsviçre ve Almanya'da yaşayan 11 çocuğu olduğunu belirten Gözeri, "Bu yılın başında Türkiye'ye geldim. Koronavirüs çıkınca bizi Türkiye'ye gönderdiler. 11 çocuğum var. Bursa'ya geldim, üç ay sokakta kaldım. Daha sonra erkek barınma evi olduğunu öğrendim. Türkiye'de ve yurt dışında çok yerde çalıştım ama çoğu iş yeri sigortamı yapmamış. Emekli olamadım. Bir iş bulursam çalışmayı düşünüyorum. Çalışmayı seviyorum. Yabancı dil üzerine çalışabilirim. Bütün dünyayla iletişim kurabilirim" ifadelerini kullandı.

Gözeri'nin farklı zamanlarda çekilmiş fotoğrafı
Gözeri'nin farklı zamanlarda çekilmiş fotoğrafı

"İş bulup çalışmak istiyorum"

Hayatının geri kalanını iş bulup çalışarak, Türkiye'de geçirmek istediğini belirten Gözeri, "Kolombiya'da üç çocuğum var. Bazen onlarla internet üzerinden görüşüyorum. En iyi Almanca konuşuyorum. İsviçre Almancası da konuşabiliyorum. Dünyada gezmediğim ülke, gitmediğim yer kalmadı. Her yeri gördüm. Kanada'dan Şili'ye kadar her yeri gördüm. Uzakdoğu ülkelerinde, Japonya'da kaldım. Şimdi tek amacım kendime göre bir iş bulup çalışmak" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >