125 yıldır aranan canlı sonunda bulundu: Bilim insanları gizemli özelliklerini araştırıyor

1900'lü yıllardan beri bilimsel literatürde yer alan ancak örneğine şimdiye kadar rastlanmamış bir deniz canlısı bulundu. Çok farklı özelliklere sahip.

Monterey Körfezi Akvaryum Araştırmaları Enstitüsü'nde görev yapan bilim insanları Monterey Körfezi'nde 1900'lü yıllardan beri örneğine rastlanmamış, 15 cm boyutlarında yarı saydam görünümlü bir canlı türü keşfettiler.

Bu canlı türü 1900'lü yıllardan itibaren tarif edilmesine rağmen varlığı resmi olarak kesinleşmemişti. Dış kısmı protein ve selülozla kaplı olan canlı bu çeper sayesinde korunuyor. Deniz mürekkepleri familyasından olan canlının yapısında bir kaç delik var ve su akışını da bu delik sayesinde sağlıyor. Bazı besinleri denizin dibine götüren canlı okyanus familyası için de çok önemli bir rol oynuyor. Özellikle çeperini yenilediğinde arta kalan vitaminler diğer canlılar için kritik bir öneme sahip.

Biyoloji profesörü olan Alice Aldredge konu hakkında; "Bu keşif çok önemli, çünkü canlılar arasındaki biyolojik farklılaşmanın genetik kökenlerine dair büyük bir ipucu olabilir" açıklamasını yaptı.