13 bin kilometre uçan güvercin 'virüs getirebilir' şüphesiyle itlaf edilecek

Pasifik Okyanusu'ndan geçip 13 bin kilometre uçarak Avustralya'ya gelen güvercin
Pasifik Okyanusu'ndan geçip 13 bin kilometre uçarak Avustralya'ya gelen güvercin

ABD'den yola çıkarak 13 bin kilometrelik Pasifik Okyanusu'nu aşan yarış güvercini Avusturalyalı yetkililerce COVID-19 riski taşıdığı gerekçesiyle itlaf edilecek.

Avusturalya'da yetkililer aldığı kararla bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. ABD'den yola çıkarak 13 bin kilometrelik Pasifik Okyanusu'nu aşan yarış güvercini Avusturalya'ya ulaştı.

Avustralyalı Kevin Celli-Bird adlı kişi, 26 Aralık'ta Melbourne kentindeki evinin arka bahçesine gelen ve çok bitkin halde yarış güvercini bulduğunu söyledi. Kevin Celli-Bird, güvercinin ayağındaki mavi bantta yazılı 29 Ekim 2020 tarihli ABD'nin Oregon eyaletindeki düzenlenen bir yarışa ait sıra numarasını fark etmesi üzerine basına konuştu.

Ayağında yarış numarası bulundu
Ayağında yarış numarası bulundu

500-750 bin euro değerinde

Avustralya basınında ilgi gören güvercin, yetkililerin dikkatini çekti. Avustralya basını söz konusu güvercinin 500 bin- 750 bin euro değerinde olduğunu yazdı.

COVID-19 riski gerekçe gösterildi

Tarım Bakanlığı, güvercinin ülkede kalmaması gerektiğini ifade ederek, Avusturya'nın gıda güvenliğini, yabani kuş popülasyonunu tehlikeye atabileceğini ve koronavirüs riski taşıdığı gerekçesiyle telef edilmesi (öldürülmesi) gerektiğini söyledi. Uzmanlar, güvercinin Pasifik'i geçmek için bir kargo gemisiyle seyahat etmiş olabileceğine de dikkat çekti. Avustralya Tarım Bakanlığı, güvercinin akıbetiyle ilgili 24 saat içerisinde açıklama yapacağını kaydetti.