15 yıldır saklıyordu: 50 bin lira değer biçti

Tokat'ta aktarlık yapan Serdar Türk ve 15 yıldır sakladığı basım hatalı 20 YTL
Tokat'ta aktarlık yapan Serdar Türk ve 15 yıldır sakladığı basım hatalı 20 YTL

Tokat'ta aktarlık yapan Serdar Türk, 15 yıl önce bir müşterisinin verdiği 20 Yeni Türk Lirası'nda baskı hatası olduğunu fark etti. Parayı 15 yıldır kasasında saklayan Türk, meraklısının çıkması halinde 20 YTL'yi, 50 bin lira karşılığında verebileceğini ifade etti.

Tokat'ta 15 yıl önce müşterisinin verdiği hatalı basım 20 YTL'ye 50 bin lira değer biçiyor.

Aktarlık yapan Serdar Türk, bir müşterisinden aldığı 20 YTL'nin hatalı basıldığını fark etti. Önce müşterisinden parayı değiştirmesini istedi. Müşterinin, "Onu, Siz bankadan değiştirirsiniz" cevabı üzerine kabul etti.

Banknottaki hata

Banknot kağıdının bir kısmının baskı sırasında katlanması sonucu boşluk oluştuğu ve bu yüzden hatalı kesildiği anlaşıldı.

Değiştirmek yerine sakladı

Serdar Türk parayı aldıktan sonra bankaya götürüp yenisi ile değiştirmek yerine saklamaya karar verdi. Parayı dükkanındaki kasasına koyarak muhafaza etti.

2010 yılında ise TL ibareli banknotlar devreye girdi.

"50 bin karşılığında veririm"

Kendisinin para koleksiyoncusu olmadığını belirten Serdar Türk, ''Yaklaşık 15 yıl önce bir müşterimiz bize bu parayı getirdi. O dönemde de hatırlarsanız paradan 6 sıfır atılmıştı. Ben de paranın basımının hatalı olduğunu görünce 'parayı değiştirir misin' demiştim müşteriye. Para katlı olarak basılmış. Müşterimizde bana, 'Ben bankaya gidip değiştiremem. Siz bir ara gidip değiştirin' dedi. Ben de o anda almıştım, yıllardır saklıyorum. Koleksiyoner değilim ama ilgisini çeken olursa 50 bin lira karşılığında bunu verebilirim" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >