17 yaşındaki lise öğrencisi Apple'ın açığını buldu: Aldığı ödül şaşkına çevirdi

Lise öğrencisi Oğuz Akçay telefonla konuşurken güneşin doğuşunu çekmek istedi Apple'ın yazılım açığını buldu.
Lise öğrencisi Oğuz Akçay telefonla konuşurken güneşin doğuşunu çekmek istedi Apple'ın yazılım açığını buldu.

Lise öğrencisi Oğuz Akçay henüz 17 yaşında olmasına rağmen dünya teknoloji devi Apple'ın teknik açığını buldu. iPhone cep telefonunda fotoğraf çekerken bulduğu açığı başka telefonlarda test ederek emin olduktan sonra Apple bildirdi. Kendisi için küçük sürpriz hazırladıklarını söyleyen Apple hesabına ödül olarak 100 lira gönderdi. Liseli Akçay yaşadıklarını "Böyle büyük bir markanın açığını bulmak beni çok şaşırttı. Bulduğum için de çok mutlu oldum."sözleriyle ifade etti.

Bursa'nın Nilüfer İlçesi'nde ailesiyle birlikte yaşayan ve Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik bölümü son sınıf öğrencisi Oğuz Akçay, ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın ürettiği iPhone telefonunun yazılım açığını buldu.

Telefonda konuşurken yazılım hatasını buldu

Manzara fotoğrafı çekmeyi seven Akçay, arkadaşı ile konuştuğu sırada fotoğraf çekmek istedi. Telefon görüşmesini sürdürdüğü sırada fotoğraf çekmek için telefonun kamerasını açan Oğuz Akçay, hatanın kendi telefonundan kaynaklandığını düşünse de daha sonra başka telefonlardan deneyerek telefonun yazılım hatası olduğunu belirledi.

Apple'ın açığını bularak ödül alan lise öğrencisi Oğuz Akçay.DHA
Apple'ın açığını bularak ödül alan lise öğrencisi Oğuz Akçay.DHA

"Bakiyeme 100 lira yüklediler"

Firmaya mail atarak durumu bildiren Akçay, bir süre sonra kendisine teşekkür maili geldiğini belirterek, "Arkadaşımla telefon görüşmesi yapıyordum. Bu sırada güneşin doğuşunu fotoğraflamak istedim. Telefonumda video sekmesine girerek video kayıt yapmaya başladım. Yaklaşık 5 saniye kayıtın ardından birden telefonum dondu. Daha sonra siyah ekran oldu. ekranda telefonun logosu çıktı. Ama bu sırada telefon görüşmesi yapmaya devam ediyordum. Bunun benim telefonumdan kaynaklı bir hata olduğunu düşündüm. Farklı telefonlarda denediğimde yine aynı hatayla karşılaşınca durumu firmaya bildirdim. Birkaç gün sonra bana mail attılar. Böyle bir açığı bulduğum için bana teşekkür ettiler. Daha sonra bana küçük bir sürpriz hazırladıklarını belirterek bakiyeme 100 lira yüklediler'' diye konuştu.

Açığı bildirmesinin ardından Apple'dan gelen mail- DHA
Açığı bildirmesinin ardından Apple'dan gelen mail- DHA

"Açığını bulmak beni şaşırttı"

Kendisinin sürekli yazılım ve kodlama ile uğraştığını söyleyen Oğuz Akçay, "Böyle büyük bir markanın açığını bulmak beni çok şaşırttı. Bulduğum için de çok mutlu oldum. Çevremdekiler ilk başta bana inanmadılar. Apple'dan mail geldiğini görünce inanmaya başladılar'' dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >