18 Aralık 2019: 6 başlıkta Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberler

6 başlıkta Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberler.
6 başlıkta Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberler.

18 Aralık 2019 Çarşamba günü 'Türkiye'de ve dünyada hangi gelişmeler yaşandı?' 6 başlıkta sizler için özetledik.

6 başlıkta 18 Aralık 2019 Çarşamba günü Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberleri derledik.

Ünlü yönetmen Tunç Başaran vefat etti
Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yaşayan, Yeşilçam’ın ünlü yönetmenlerinden Tunç Başaran tedavi gördüğü hastanede vefat etti.
Ünlü yönetmen Tunç Başaran vefat etti Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yaşayan, Yeşilçam’ın ünlü yönetmenlerinden Tunç Başaran tedavi gördüğü hastanede vefat etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya mutabakatı ile Sevr'i ters köşe ettik
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenevre'de gazetecilerin sorularını cevaplayarak gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Erdoğan, Libya ile yapılan mutabakatla ilgili, "Bu adımlar Sevr’in ters köşe edilmesidir. Bu kadar önemli" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Libya mutabakatı ile Sevr'i ters köşe ettik Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenevre'de gazetecilerin sorularını cevaplayarak gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Erdoğan, Libya ile yapılan mutabakatla ilgili, "Bu adımlar Sevr’in ters köşe edilmesidir. Bu kadar önemli" dedi.
Aman dikkat: Plastik saklama kaplarının içerisinde kimyasallar bulunuyor
Evlerde gıdaları saklamak için kullanılan plastik saklama kaplarının, sağlıksız olduğu ortaya çıktı. Demokrasi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Reyhan İrkin konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak,''Eğer ürünleri plastiklerde uzun süre depolarsak, bu kaplarda bulunan kimyasallar, ürüne geçiyor. Bu geçişleri kolaylaştıran ürünler var. Su şişesine sıvı yağ koyarsanız, o zaman kutudaki kimyasallar çözünüyor ve sağlığa zarar veriyor'' ifadelerini kullandı.
Aman dikkat: Plastik saklama kaplarının içerisinde kimyasallar bulunuyor Evlerde gıdaları saklamak için kullanılan plastik saklama kaplarının, sağlıksız olduğu ortaya çıktı. Demokrasi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Reyhan İrkin konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak,''Eğer ürünleri plastiklerde uzun süre depolarsak, bu kaplarda bulunan kimyasallar, ürüne geçiyor. Bu geçişleri kolaylaştıran ürünler var. Su şişesine sıvı yağ koyarsanız, o zaman kutudaki kimyasallar çözünüyor ve sağlığa zarar veriyor'' ifadelerini kullandı.
Adana kebabındaki 'talaş hilesi' iddiasına yalanlama geldi
Adana kebabı satan bazı restoranlarla ilgili talaşı renklendirip sahte toz biber haline getirildiği ve kebaplarda kullanıldığı iddia edilmişti. Bunun üzerine Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri kebapçılara giderek etleri denetledi. Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden denetimle ilgili yapılan açıklamada,''Adana kebap veya herhangi bir et ürününe talaş karıştırılması, tüketim esnasında tüketiciler tarafından duyusal olarak bariz bir şekilde fark edilecek ve tüketilmesi mümkün olmayacaktır'' dedi.
Adana kebabındaki 'talaş hilesi' iddiasına yalanlama geldi Adana kebabı satan bazı restoranlarla ilgili talaşı renklendirip sahte toz biber haline getirildiği ve kebaplarda kullanıldığı iddia edilmişti. Bunun üzerine Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri kebapçılara giderek etleri denetledi. Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden denetimle ilgili yapılan açıklamada,''Adana kebap veya herhangi bir et ürününe talaş karıştırılması, tüketim esnasında tüketiciler tarafından duyusal olarak bariz bir şekilde fark edilecek ve tüketilmesi mümkün olmayacaktır'' dedi.
Uludağ'da kaybolan iki dağcının cansız bedenine ulaşıldı
Uludağ'da 17 gün önce zirveye doğru yürüyüşe çıktıktan sonra kaybolan Mert Alpaslan ve Efe Sarp için sürdürülen arama çalışmaları sırasında iki erkek cesedine ulaşıldı. Bursa Valiliği Uludağ'da Küreklidere Şelalesi yakınlarında iki cesedin de bulunduğunu açıkladı. Öğle saatlerinde bulunan cesedin Efe Sarp'a ait olduğu kesinleşirken, ikinci cesedin kime ait olduğu ise yapılan inceleme sonrası netlik kazanacak.
Uludağ'da kaybolan iki dağcının cansız bedenine ulaşıldı Uludağ'da 17 gün önce zirveye doğru yürüyüşe çıktıktan sonra kaybolan Mert Alpaslan ve Efe Sarp için sürdürülen arama çalışmaları sırasında iki erkek cesedine ulaşıldı. Bursa Valiliği Uludağ'da Küreklidere Şelalesi yakınlarında iki cesedin de bulunduğunu açıkladı. Öğle saatlerinde bulunan cesedin Efe Sarp'a ait olduğu kesinleşirken, ikinci cesedin kime ait olduğu ise yapılan inceleme sonrası netlik kazanacak.
Kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik genelge yayınlandı
Adalet Bakanı Gül imzasıyla, kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik genelge yayınladı. Adalet Bakanı Gül imzalı, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanması konulu genelge, Hakimler Savcılar Kurulu ve tüm başsavcılıklara gönderildi.
Kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik genelge yayınlandı Adalet Bakanı Gül imzasıyla, kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik genelge yayınladı. Adalet Bakanı Gül imzalı, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanması konulu genelge, Hakimler Savcılar Kurulu ve tüm başsavcılıklara gönderildi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >