20 il için turuncu ve sarı kodlu uyarı: Fırtına bekleniyor

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 19 Ocak 2023 hava durumu raporunu yayınladı. 20 il için turuncu ve sarı kodlu uyarıda bulunuldu. Meteoroloji Marmara ve Kıyı Ege’de kuvvetli fırtınanın etkili olacağını belirtti. Vatandaşların olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması için uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmeye göre: Ülkemizin batı kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Kıyı Ege ile Antalya’nın batı kıyılarının yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Marmara ve Ege'yi fırtına vuracak

Sıcaklıkların önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güneyli, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (40-80 km/sa) esmesi bekleniyor.

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Rüzgarın; Marmara ve Kıyı Ege'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca zehirlenmeleri ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji'den 20 ile turuncu ve sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden 20 ile turuncu ve sarı kodlu uyarıda bulunuldu. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir olmak üzere 5 il için turuncu kod uyarısı yapıldı. İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce, Bolu, Bursa, Bilecik, Kütahya, Eskişehir, Uşak, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla olmak üzere 15 il için ise sarı kodlu uyarı yapıldı.

Deniz ulaşımına fırtına engeli

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) tarafından yapılan açıklamada, "07:00 tarihindeki Bursa (Mudanya) - İstanbul (Eminönü/Sirkeci), 08:00 tarihindeki İstanbul (Eminönü/Sirkeci) - Bursa (Mudanya), 09:30 tarihindeki Bursa (Mudanya) - İstanbul (Eminönü/Sirkeci), 09:30 tarihindeki Bursa (Mudanya) - Armutlu (İhlas), 10:00 tarihindeki Armutlu (İhlas) - İstanbul (Eminönü/Sirkeci), 10:30 tarihindeki İstanbul (Eminönü/Sirkeci) - Bursa (Mudanya) seferinin olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

İDO'nun iptal edilen seferleri

İDO'dan yapılan açıklamada da, 07:05 Kadıköy-Yenikapı-Bursa 07:30 Bursa-Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Kadıköy, 07:45 Bandırma-Yenikapı-Kadıköy seferlerinin iptal edildiği duyuruldu.

Şehir hatlarının sefer iptalleri

Hava muhalefeti (lodos) sebebiyle Şehir Hatlarının, Bostancı-Moda-Kadıköy-Kabataş, Bostancı-Karaköy-Kabataş, Maltepe-Adalar, Beşiktaş-Adalar, Avcılar-Bostancı, Avcılar-Bakırköy-Yenikapı-Kadıköy, Aşiyan-Anadolu Hisarı-Küçüksu (Ring hattı), Üsküdar-Aşiyan, Ortaköy-Beşiktaş-Eminönü seferleri iptal edildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >