2017’de kaldırılmıştı: Apple'ın geri adım atacağı iddia edildi

Arşiv
Arşiv

2017 yılında tanıttığı iPhone modellerinde parmak izi teknolojisinin fişini çeken Apple geri adım atmaya hazırlanıyor. Kullanıcılarının talepleri ile parmak izi özelliğinin geri gelip gelmeyeceği merak konusu olurken, yeni karar için lansmanın gerçekleşmesi bekleniyor.

Son yıllarda çıkardığı iPhone modellerinde parmak izi taramasına (Touch ID) yer vermeyen Apple yıllardır tercihini yüz tanıma teknolojisinden yana kullanıyor. Yaklaşık 4 yıldır tanıttığı yeni modellerde tercihini Face ID özelliğinden yana kullanan ABD merkezli teknoloji şirketi bu adım sonrası 'home' tuşuna da veda etmişti.

Bloomberg'in iddiasına göre, Touch ID özelliğinin geri gelecek. Bloomberg'in şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yeni iPhone modellerinde hem Face ID hem de Touch ID özelliklerine yer verilecek. Özellikle korona nedeniyle maskelerin hayatımıza girmesi sonrası Face ID özelliğini kullanmak bir hayli zorlaşmıştı.

Son dönemde pek çok kullanıcı bu nedenle parmak izi özelliğinin geri gelmesini yönünde taleplerini dile getirmeye başladı. Apple'ın bu talebe yanıt verip vermeyeceğini görmek için eylül ayında yapılması beklenen lansmanı beklememiz gerekecek. Zira şirket henüz konu ile ilgili resmi bir açıklamada bulunmadı.