23 Temmuz 2019: 6 başlıkta Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberler

Türkiye'den ve dünyadan önemli gelişmeler.
Türkiye'den ve dünyadan önemli gelişmeler.

23 Temmuz 2019 Salı günü 'Türkiye'de ve dünyada hangi gelişmeler yaşandı?' 6 başlıkta sizler için özetledik.

6 başlıkta 23 Temmuz 2019 Salı günü Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberleri derledik.

Apple'dan dev yatırım: 'Intel'in 5G işi için 1 milyar dolar!'
Apple tarihinin en büyük davalarına konu olan ve ABD'li şirketin başını uzun süre ağrıtan Qualcomm meselesi, Apple-Intel ortaklığıyla sona ermişti.  Qualcomm yerine Intel'in modem üreticiliğini tercih eden Apple, Intel'in performansından ve yeterliliğinden çok da memnun olmadığını ifade etmişti. Son olarak Apple, hem daha iyi bir süreç hem de daha farklı iş kolları için Intel'i bünyesine katmak istediğini açıkladı.  Apple'ın 1 milyar dolarlık ödemeyi gözden çıkarması, son dönemlerin en büyük teknoloji harcamalarından biri olarak tarihe geçebilir.
Apple'dan dev yatırım: 'Intel'in 5G işi için 1 milyar dolar!' Apple tarihinin en büyük davalarına konu olan ve ABD'li şirketin başını uzun süre ağrıtan Qualcomm meselesi, Apple-Intel ortaklığıyla sona ermişti. Qualcomm yerine Intel'in modem üreticiliğini tercih eden Apple, Intel'in performansından ve yeterliliğinden çok da memnun olmadığını ifade etmişti. Son olarak Apple, hem daha iyi bir süreç hem de daha farklı iş kolları için Intel'i bünyesine katmak istediğini açıkladı. Apple'ın 1 milyar dolarlık ödemeyi gözden çıkarması, son dönemlerin en büyük teknoloji harcamalarından biri olarak tarihe geçebilir.
80 bin göçmen sınır dışı edilecek
Türkiye'de önemli merkezlerde özellikle Suriyeli göçmen yoğunluğu artış gösteriyor. Çeşitli uygulamalarla topluma entegre edilmesi amaçlanan göçmenlere ilişkin İçişleri Bakanı Soylu'dan bir açıklama geldi. Bakan Soylu; bu yıl ortalama 80 bin göçmenin sınır dışı edileceğini duyurdu.
80 bin göçmen sınır dışı edilecek Türkiye'de önemli merkezlerde özellikle Suriyeli göçmen yoğunluğu artış gösteriyor. Çeşitli uygulamalarla topluma entegre edilmesi amaçlanan göçmenlere ilişkin İçişleri Bakanı Soylu'dan bir açıklama geldi. Bakan Soylu; bu yıl ortalama 80 bin göçmenin sınır dışı edileceğini duyurdu.
Notre Dame'ın yangından kalan izleri siliniyor: Restorasyon çalışmaları başladı
856 yıllık tarihi Notre Dame Katedrali geçtiğimiz aylarda çıkan yangın sonucunda büyük hasar aldı. 
500 kişilik bir itfaiye ekibinin çalıştığı yangın 8,5 saat sonunda söndürüldü.  Yangının ardından 9 asırlık katedral kullanılamaz hale geldi.  Bunun üzerine ülkede ulusal bağış kampanyası başlatıldı ve tarihi katedral için 1 milyon avro para toplandı. Toplanan paranın yeterli miktara ulaşmasının ardından Notre Dame yeniden inşa edilmeye başlandı.
Notre Dame'ın yangından kalan izleri siliniyor: Restorasyon çalışmaları başladı 856 yıllık tarihi Notre Dame Katedrali geçtiğimiz aylarda çıkan yangın sonucunda büyük hasar aldı. 500 kişilik bir itfaiye ekibinin çalıştığı yangın 8,5 saat sonunda söndürüldü. Yangının ardından 9 asırlık katedral kullanılamaz hale geldi. Bunun üzerine ülkede ulusal bağış kampanyası başlatıldı ve tarihi katedral için 1 milyon avro para toplandı. Toplanan paranın yeterli miktara ulaşmasının ardından Notre Dame yeniden inşa edilmeye başlandı.
Microsoft, Elon Musk'ın yapay zekâ projesine 1 milyar dolar yatırım yaptı
Elon Musk'ın bundan 4 yıl önce kurduğu yapay zekâ şirketi OpenAI, Microsoft tarafından da destekleniyor. Hatta son olarak şirket 1 milyar dolarlık yatırım aldı.Şirketin asıl amacı insanlığın yararına yeni teknolojiler geliştirmek. Aldığı maddi destekle de önümüzdeki süreçte tam olarak bu konuya odaklanacak.
Microsoft, Elon Musk'ın yapay zekâ projesine 1 milyar dolar yatırım yaptı Elon Musk'ın bundan 4 yıl önce kurduğu yapay zekâ şirketi OpenAI, Microsoft tarafından da destekleniyor. Hatta son olarak şirket 1 milyar dolarlık yatırım aldı.Şirketin asıl amacı insanlığın yararına yeni teknolojiler geliştirmek. Aldığı maddi destekle de önümüzdeki süreçte tam olarak bu konuya odaklanacak.
Rekabet Kurulu Biletix'e soruşturma açacak: Bilet fiyatlarına ekstra masraf ekliyorlar
Rekabet Kurulu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile Biletix hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Biletix hakkında yürütülen araştırma sonucunda, 'sattıkları biletlerin fiyatlarına fahiş tutarlarda hizmet bedeli, işlem bedeli, kargo bedeli gibi isimler altında ekstra masraflar eklediklerinin tespit edildiği gerekçesiyle' soruşturma açılmasına karar verildi.
Rekabet Kurulu Biletix'e soruşturma açacak: Bilet fiyatlarına ekstra masraf ekliyorlar Rekabet Kurulu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile Biletix hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Biletix hakkında yürütülen araştırma sonucunda, 'sattıkları biletlerin fiyatlarına fahiş tutarlarda hizmet bedeli, işlem bedeli, kargo bedeli gibi isimler altında ekstra masraflar eklediklerinin tespit edildiği gerekçesiyle' soruşturma açılmasına karar verildi.
İngiltere'nin yeni Başbakanı: Boris Johnson seçildi
Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İngiltere'nin yeni Başbakanı seçildi.
İngiltere'nin yeni Başbakanı: Boris Johnson seçildi Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İngiltere'nin yeni Başbakanı seçildi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >