235 orman yangını kontrol altına alındı: Muğla'da 6 noktada mücadele devam ediyor

Muğla'da yangın söndürme çalışmaları devam ediyor
Muğla'da yangın söndürme çalışmaları devam ediyor

28 Temmuz'da başlayan yangınlar nedeniyle, 47 ilimizdeki pek çok ormanlık alan küle döndü. Toplamda 83 bin 810 hektarlık ormanlık alan yandı, binlerce hayvan öldü ve yüzlerce vatandaşımız da evlerinden oldu. Şu ana kadar 47 ilimizde çıkan 241 orman yangınından 235'i kontrol altına alındı.

Türkiye, 13 gündür orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Şu ana kadar 47 ilimizde çıkan 241 orman yangınından 235'i kontrol altına alındı. Muğla'daki 6 farklı noktada devam eden yangınlara ise müdahale ediliyor.

Yangının devam ettiği bölgeler

Şu ana kadar 47 ilimizde çıkan 241 orman yangınından 235'i kontrol altına alındı, yalnızca Muğla'nın 6 farklı noktasında yangınlar devam ediyor. Yangınlara, 15 uçak, 64 helikopter, 9 İHA, 1 insansız helikopter, 850 arazöz, 150 iş makinesi ve 5 bin 250 personelle müdahale ediliyor.

Yangının devam ettiği Muğla'da etkilenen bölgeler şöyle:

  • Milas: Fesleğen, Akçakaya, Bayır, Çatık
  • Yatağan: Hacıveliler, Hisarardı
  • Kavaklıdere: Yerküpe, Gökçukur
  • Menteşe: Kozağa, Şenyayla, Yumaklı
  • Köyceğiz: Yayla, Gökovacık, Çayhisar, Sazak, Otmanlar
  • Seydikemer: Karaköy

"Söndürme çalışmaları devam ediyor"

Bakan Pakdemirli dün yaptığı açıklamada, "Muğla'da şu ana kadar 10 bin 400'e yakın sorti yapıldı, 180 bin ton su atıldı. Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Milas'taki yangın henüz kontrol atlında değil ama özellikle termik santralle ilgili riskler de azalıyor. Kavalıkdere, Köyceğiz yangınları devam ediyor ama hepsinde olumlu gidişat var" sözlerine yer verdi.

Milas

Milas ilçesindeki orman yangınına müdahale yoğun hava destekli sürüyor. Bölgede çok sayıda arazöz ve itfaiye ekibi karadan, uçak ve jandarma helikopterlerinin de aralarında olduğu çok sayıda helikopterle havadan müdahalede bulunuluyor. Yanan alanlar havadan da görüntülendi.

Milas yangın bölgesinden görüntü
Milas yangın bölgesinden görüntü

Yatağan

Yatağan ilçesinden Aydın'ın Çine ilçesine sıçrayan orman yangınına Gökbel Dağı'nın Akçaova Mahallesi'nde kalan kısmından müdahaleye devam ediliyor.

Yatağan yangın bölgesinden görüntü
Yatağan yangın bölgesinden görüntü

Kavaklıdere

Kavaklıdere ilçesi Menteşe Mahallesi'ndeki ormanlık alanda iki gün önce başlayan ve Menteşe ilçesine ulaşan yangını kontrol altına almak için havadan ve karadan mücadele ediliyor.

Kavaklıdere yangın bölgesinden görüntü
Kavaklıdere yangın bölgesinden görüntü

Menteşe

Alevler, ilçenin Menteşe Mahallesi'ndeki evlere ulaştı. Tahliye edilen mahallede 5 ev zarar gördü. Rüzgarın etkisiyle yön değiştiren alevler, Kavaklıdere'nin Çamlıbel ve Çatak mahalleleri ile Göktepe Dağı'na ardından Muğla merkeze bağlı Şenyayla mahallesindeki ormanlık alana sıçradı.

Menteşe yangın bölgesinden görüntü
Menteşe yangın bölgesinden görüntü

Köyceğiz

Köyceğiz ilçesindeki orman yangınına müdahale ediliyor. Havadan ve karadan yapılan müdahaleyle ilerleyişi durdurulmaya çalışılan yangın nedeniyle Otmanlar Mahallesi tahliye edildi. Mahalle sakinleri küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını da güvenli bölgeye götürdü.

Köyceğiz yangın bölgesinden görüntü
Köyceğiz yangın bölgesinden görüntü

Seydikemer

Seydikemer ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ediliyor. Bölgede etkili olan rüzgar nedeniyle kısa sürede yayılan alevlere, havadan 2 helikopter ile bir yangın söndürme uçağı ve kara ekipleri tarafından müdahalede bulunuldu.

Seydikemer yangın bölgesinden görüntü
Seydikemer yangın bölgesinden görüntü

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >