24 Aralık 2019: 6 başlıkta Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberler

Türkiye'den ve dünyadan önemli gelişmeler.
Türkiye'den ve dünyadan önemli gelişmeler.

24 Aralık 2019 Salı günü 'Türkiye'de ve dünyada hangi gelişmeler yaşandı?' 6 başlıkta sizler için özetledik.

6 başlıkta 24 Aralık Salı günü Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberleri derledik.

Şanlıurfa'nın kümbet evleri turizme kazandırılacak
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bulunan tarihi kümbet evler, onarılıp turizme kazandırılacak. Yüksekliği içeriden 5 metreye varan ve 30-40 kerpiç dizisiyle örülerek inşa edilen bu evler, içten ve dıştan balçıkla sıvandığı için yüzlerce yıl ayakta kalabiliyor.
Şanlıurfa'nın kümbet evleri turizme kazandırılacak Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bulunan tarihi kümbet evler, onarılıp turizme kazandırılacak. Yüksekliği içeriden 5 metreye varan ve 30-40 kerpiç dizisiyle örülerek inşa edilen bu evler, içten ve dıştan balçıkla sıvandığı için yüzlerce yıl ayakta kalabiliyor.
Avustralya'da 5 milyon hektarlık alan kül oldu
Avustralya'da çıkan orman yangınlarında 5 milyon hektarlık alan kül oldu. Eylül ayından bu yana en az 9 kişinin de hayatını kaybettiği yangınlarla ilgili konuşan İtfaiye sözcüsü Angela Burfor, yangınların ölçeğinin, yangınların başladığı bu mevsimde benzeri görülmemiş boyutta olduğunu söyledi.
Avustralya'da 5 milyon hektarlık alan kül oldu Avustralya'da çıkan orman yangınlarında 5 milyon hektarlık alan kül oldu. Eylül ayından bu yana en az 9 kişinin de hayatını kaybettiği yangınlarla ilgili konuşan İtfaiye sözcüsü Angela Burfor, yangınların ölçeğinin, yangınların başladığı bu mevsimde benzeri görülmemiş boyutta olduğunu söyledi.
Adalar Kaymakamlığı'ndan itlaf edilen atların sahipleri hakkında suç duyurusu
Adalar Kaymakamlığı, ruam hastalığı nedeniyle itlaf edilen 105 atın sahibi 64 kişi hakkında insan, hayvan ve çevre sağlığını tehlikeye attıkları gerekçesiyle Adalar Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Kaymakam Mustafa Ayhan, 81 atın 19 Aralık'ta, tahlil sonuçları daha sonra kesinleşen 24 atın da 21 Aralık'ta ilgili mevzuat hükümlerine göre itlaf edilmek zorunda kalındığını söyledi.
Adalar Kaymakamlığı'ndan itlaf edilen atların sahipleri hakkında suç duyurusu Adalar Kaymakamlığı, ruam hastalığı nedeniyle itlaf edilen 105 atın sahibi 64 kişi hakkında insan, hayvan ve çevre sağlığını tehlikeye attıkları gerekçesiyle Adalar Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Kaymakam Mustafa Ayhan, 81 atın 19 Aralık'ta, tahlil sonuçları daha sonra kesinleşen 24 atın da 21 Aralık'ta ilgili mevzuat hükümlerine göre itlaf edilmek zorunda kalındığını söyledi.
Resmi Gazete'de yayımlandı: Ad ve soyad değişikliği uygulaması 3 yıl daha uzatıldı
Ad ve soyad değişikliği yaptırmak isteyenlere sevindiren haber geldi. TBMM'de kabul edilerek bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. 3 yıl daha ad ve soyad değişikliklerinde mahkeme kararına gerek duyulmuyarak il ve ilçe idare kurullarında yaptırılabilecek. Genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılanan adlar mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilecek.
Resmi Gazete'de yayımlandı: Ad ve soyad değişikliği uygulaması 3 yıl daha uzatıldı Ad ve soyad değişikliği yaptırmak isteyenlere sevindiren haber geldi. TBMM'de kabul edilerek bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. 3 yıl daha ad ve soyad değişikliklerinde mahkeme kararına gerek duyulmuyarak il ve ilçe idare kurullarında yaptırılabilecek. Genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılanan adlar mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Johnson ile telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson telefonda görüştü.Görüşmede Libya ve Suriye'deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Johnson ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson telefonda görüştü.Görüşmede Libya ve Suriye'deki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alındı.
Adana'da 4 ilçede eğitime ara verildi
Adana'nın merkez Çukurova, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerindeki tüm okullarda kentte etkili olan sağanak nedeniyle bugün eğitime ara verildi.
Adana'da 4 ilçede eğitime ara verildi Adana'nın merkez Çukurova, Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerindeki tüm okullarda kentte etkili olan sağanak nedeniyle bugün eğitime ara verildi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >