350 nüfuslu köy yetiştirdiği önemli isimlerle dikkati çekiyor

Zile köyü
Zile köyü

Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı 350 nüfuslu Zile köyü, Türkiye'de adından söz ettiren kişileri yetiştirdi. Köyde şimdiye kadar bir başbakan yardımcısı, bir orgeneral ve 20 tane profesör yetişti.

Kayseri'nin Develi ilçesine bağlı 350 nüfuslu Zile köyü yetiştirdiği önemli isimlerle dikkati çekiyor. DSP hükümeti döneminde Başbakan Bülent Ecevit'in yardımcılığını yapan Hüsamettin Özkan, Orgeneral Doğan Güneş gibi isimler, Zile Mahallesi'nde yetişti.

 Başbakan Bülent Ecevit'in yardımcılığını yapan Hüsamettin Özkan da burada yetişti
Başbakan Bülent Ecevit'in yardımcılığını yapan Hüsamettin Özkan da burada yetişti

Başbakan yardımcısı, orgeneral ve 20 profesör yetişti

Zile Muhtarı Cuma Karataş, "Zile'mizin şu anda 350 gibi nüfusu var. Zamanında 700 gibi bir nüfusa sahip mahallemizde Türkiye adına önemli 20 tane profesör, siyaset adamları ve generaller yetişti. Hüsamettin Özkan gibi Başbakan yardımcılığı yapmış, Türk siyasetine yön vermiş siyaset adamlarımız yetişti. Prof. Dr. Oya Güver Oğuz, Prof. Dr. Turhan Atalay, Prof. Dr. Tuncel Erciyes, Prof. Dr. Adnan Menevşe, Prof. Dr. Gülhan Özbayoğlu, Prof. Dr. Güler Zilelioğlu gibi profesörlerimiz yetişmiş. Doğan Güneş gibi generallerimiz yetişti. Şu anda eskiye göre okuma durumu çok düşük. Gençlere tavsiyem okumaya önem vermesi, ileri görüşlü olması, vatanına milletine faydalı birey olması ve büyüklerine saygı küçüklerine sevgi göstermesini dilerim" ifadelerini kullandı.

Bir orgeneral ve 20 profesör de bu köyden çıktı
Bir orgeneral ve 20 profesör de bu köyden çıktı

"Biz onlarla büyüdük, onların isimleriyle yaşadık"

Zile sakinlerinden Ali Alay da, "Doğma büyüme Zileliyim ve Zile'mizi çok seviyorum. Öncelikle bizi bu gurura eriştirdikleri için doktorlarımıza, profesörlerimize, Başbakan Yardımcılığı yapmış Hüsamettin Özkan'a ve hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Biz onlarla büyüdük, onların isimleri ile hep yaşadık. Zile denildiği zaman biz hep profesörlerimiz, doktorlarımız ile bilindik. O zamanlar Develi'mizin nüfusu 30 bin iken Zile'mizin nüfusu 700'dü ve 20 tane profesör, doktor, general ve siyaset adamlarının çıkması gurur verici. Zile'miz Kayseri'de sevilen sayılan ve medeniyetin yayıldığı bir kasabaydı ama şuanda çok farklı yerlere geldik" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >