42 Türk vatandaşı daha Afganistan'dan Türkiye'ye getiriliyor

Dün de 324 kişi tahliye edilmişti
Dün de 324 kişi tahliye edilmişti

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da bulunan Türk vatandaşlarını yurda getirmek için operasyon başlattı. Kabil'den tahliye olmak isteyen 42 kişi daha uçakla Türkiye'ye getiriliyor.

Türkiye'den Afganistan'a, Afganistan'dan Türkiye'de yapılması planlanan tarifeli seferlerin tamamı dün iptal edildi. Afganistan'da yaşananlardan dolayı 324 yolcunun tahliyesi gerçekleştirildi, bugün de dönmek isteyen 42 kişi, uçakla Kabil'den Türkiye'ye getiriliyor.

Türkiye'ye dönmek isteyen 324 kişi, dün akşam saatlerinde Türk Hava Yolları (THY)'nın "TK 707" sefer sayılı uçağı ile İstanbul Havalimanı'na iniş yapmıştı.

Yolcular 14 gün karantinada kalacak

Kabil'de bulunan Türk vatandaşları ve ikamet izni olan yabancı uyruklu vatandaşları koronavirüs önlemleri kapsamında 14 gün ev karantinasına alınacak. Diğer yolcular iste İstanbul'da belirlenen 11 otelde karantinada tutulacak.

Amerikan askerlerinin Afganistan'dan çekilmesiyle birlikte dün Taliban güçleri Kabil'e giriş yapmıştı. Bu nedenle birçok yabancı ülke Afganistan'da bulunan vatandaşlarını tahliye etmek için girişimlere başladı. Bu kapsamda Türkiye Dışişleri Bakanlığı da konsolosluk aracığıyla ülkeden ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarına çağrıda bulunmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >