50 yıllık dostluğun sonu uluslararası dava!

​50 yıllık dostluğun sonu uluslararası dava!
​50 yıllık dostluğun sonu uluslararası dava!

Orhan Gencebay ile Arif Sağ arasındaki tartışma büyüyor. Sağ, Gencebay’ın MESAM’dan ayrılırken yazdığı istifa dilekçesinde nefret suçu işlediğini iddia etti.

Arif Sağ ve Orhan Gencebay arasındaki kriz büyüyor. MESAM başkanlığı yüzünden karşı karşıya gelen ikiliden Arif Sağ, Orhan Gencebay’a uluslararası dava açacağını açıkladı.

Şubat ayında MESAM’daki başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinden bir grup sanatçı arkadaşıyla birlikte istifa eden Orhan Gencebay, Arif Sağ başkanlığındaki yönetim kuruluna etnik ve mezhepsel örgütlenme imasında bulunmuştu.

Arif Sağ ve Orhan Gencebay, 50 yıllık dost.
Arif Sağ ve Orhan Gencebay, 50 yıllık dost.

"Bunun peşini bırakmam"

Habertürk'ün haberine göre; Küba’da kanser tedavisi gördükten sonra geçen ay beyninden ameliyat olan Sağ, bir hastane çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Usta sanatçı, Gencebay’ın nefret suçu işlediğini ve uluslararası yargıya gideceğini söyleyip ekledi, "Bunun peşini bırakmam."

Sağlığının iyiye gittiğini belirten Arif Sağ, kemoterapi tedavisinden sonra birkaç saat boyunca dengesi bozulduğu için hastane çıkışında otomobiline tekerlekli sandalyeyle götürüldü.

Orhan Gencebay'a destek veren isimler arasında Fuat Güner'de vardı.
Orhan Gencebay'a destek veren isimler arasında Fuat Güner'de vardı.

Gencebay'a dava kararlılığı

Eski dostları karşı karşıya getiren tartışma, Orhan Gencebay’ın MESAM’ın (Türkiye Müzik Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) başkanlığından ayrılırken istifa dilekçesinde kullandığı sözlerle başladı. Başkanlık için tartışan ikiliden Arif Sağ, bu sözlerle ilgili Orhan Gencebay’a Türkiye’de ve uluslararası mahkemelerde dava açmaya hazırlanıyor.