9 Eylül 2019: 6 başlıkta Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberler

Türkiye'den ve dünyadan önemli gelişmeler
Türkiye'den ve dünyadan önemli gelişmeler

9 Eylül 2019 Pazartesi günü 'Türkiye'de ve dünyada hangi gelişmeler yaşandı?' 6 başlıkta sizler için özetledik.

6 başlıkta 9 Eylül 2019 Pazartesi günü Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberleri derledik.

2019-2020 eğitim öğretim yılı içerisinde ilk ders zili çaldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019-2020 eğitim öğretim yılının açılış töreninde konuşma yaptı. "Ders müfredatlarını özgürlükçü, demokratik, şeffaf ve objektif bir anlayışla yeni baştan hazırladık." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, eğitimde gelecek düzenlemelere dikkati çekti.

İstanbul İstiklal Caddesi’nde İTÜ mezunu Halit Ayar'ı öldüren iki zanlı tutuklandı

İstanbul İstiklal Caddesi’nde İTÜ mezunu Halit Ayar bıçaklanarak öldürülmüştü. Günlerce konuşulan cinayetle ilgili gözaltına alınan iki kişi tutuklandı.

Hong Kong'ta protestocular, ABD'ye 'Hong Kong'a müdahale' talebinde bulundu

Hong Kong'da aylardır devam eden kitlesel protestolar 'suçluların Çin'e iadesi yasa tasarısı'nın iptal edilmesine rağmen son bulmadı. ABD'nin Hong Kong Konsolosluğu önünde toplanan protestocular ABD'ye 'Hong Kong'a müdahale çağrısında' bulundu.

Hindistan'da 32 km mesafede uzaktan ameliyat gerçekleştirildi

Daha önce de örneklerini gördüğümüz 'uzaktan ameliyat' çalışmaları devam ediyor. Bu kez de Hindistan'da kalp damar rahatsızlığı çeken bir hastaya işlem yapıldı. Corpath GRX robotuyla gerçekleştirilen ameliyat başarıyla tamamlandı. Hem ameliyatı gerçekleştiren doktor hem de robot şirketinin sahibi önemli açıklamalar yaptı.

FIFA 20'de ‘manuel kaleci kullanımı’ konusunda değişiklik olacağı açıklandı

EA tarafından yapılan paylaşıma göre FIFA 20’nin savunma anlayışı büyük ölçüde değişecek. FIFA 20 ile birlikte gelecek ‘en büyük’ değişikliğin ‘manuel kaleci kullanımı’ konusunda olacağı açıklandı.

'Diriliş Osman'ın başrol oyuncusu Burak Özçivit'in partneri Aslıhan Karalar oldu

Diriliş Osman dizisinin başrol oyuncusu Burak Özçivit'in partneri belli oldu. Özçivit'in canlandıracağı Osman Gazi'nin eşini Aslıhan Karalar oynayacak. Karalar, Şeyh Edebali’nin kızı Malhun Hatun’u canlandıracak.