9 Mayıs 2019: 6 başlıkta Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberler

Türkiye'de ve dünyada öne çıkan gelişmeler.
Türkiye'de ve dünyada öne çıkan gelişmeler.

'9 Mayıs 2019 Perşembe günü 'Türkiye'de ve dünyada hangi gelişmeler yaşandı?' 6 başlıkta sizler için özetledik.

6 başlıkta 9 Mayıs 2019 Perşembe günü Türkiye'de ve dünyada öne çıkan haberleri derledik.

Çin ve Yeni Zelanda ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinde anlaştı
Yeni Zelanda, Çin ile Bir Kuşak-Bir Yol İnisiyatifi'ne dair işbirliği anlaşmasına vardı. Yeni Zelanda, Çin'in projesine katılan ilk beş göz ülkesi oldu. Bir Kuşak-Bir Yol İnisiyatifi, 2013 yılında Çin tarafından oluşturuldu. Proje Asya, Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan bir ticaret ve altyapı ağı inşa etmeyi amaçlıyor. Yeni Zelanda'nın güvenlik kuruluşları, ülkenin Pekin'in elindeki yabancı müdahaleye karşı savunmasızlığı konusundaki endişelerini dile getiriyor.
Çin ve Yeni Zelanda ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinde anlaştı Yeni Zelanda, Çin ile Bir Kuşak-Bir Yol İnisiyatifi'ne dair işbirliği anlaşmasına vardı. Yeni Zelanda, Çin'in projesine katılan ilk beş göz ülkesi oldu. Bir Kuşak-Bir Yol İnisiyatifi, 2013 yılında Çin tarafından oluşturuldu. Proje Asya, Avrupa ve Afrika'yı birbirine bağlayan bir ticaret ve altyapı ağı inşa etmeyi amaçlıyor. Yeni Zelanda'nın güvenlik kuruluşları, ülkenin Pekin'in elindeki yabancı müdahaleye karşı savunmasızlığı konusundaki endişelerini dile getiriyor.
KKTC’de Koalisyon dağıldı, hükümet krizi yaşanıyor

                  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde (KKTC) 15 ay önce Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) liderliğinde, Demokrat Parti (DP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Halkın Partisi (HP) ortaklığında kurulan Koalisyon Hükümeti, Halkın Partisi'nin çekilme kararı almasıyla bozuldu.
KKTC’de Koalisyon dağıldı, hükümet krizi yaşanıyor Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde (KKTC) 15 ay önce Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) liderliğinde, Demokrat Parti (DP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Halkın Partisi (HP) ortaklığında kurulan Koalisyon Hükümeti, Halkın Partisi'nin çekilme kararı almasıyla bozuldu.
Samsung, dünyanın ilk 64 MP'lik akıllı telefon kamera sensörünü duyurdu

                   Samsung, 64 MP çözünürlük sunan ISOCELL Bright GW1 kamera sensörünü duyurdu.
Yeni sensör, özellikle düşük ışıktaki performansıyla ilgi çekecek gibi görünüyor. Bright GW1'in ilk kez yılın ikinci yarısında Galaxy Note 10'da kullanılması bekleniyor
Samsung, dünyanın ilk 64 MP'lik akıllı telefon kamera sensörünü duyurdu Samsung, 64 MP çözünürlük sunan ISOCELL Bright GW1 kamera sensörünü duyurdu. Yeni sensör, özellikle düşük ışıktaki performansıyla ilgi çekecek gibi görünüyor. Bright GW1'in ilk kez yılın ikinci yarısında Galaxy Note 10'da kullanılması bekleniyor
Devler Ligi'nde ikinci İngiliz finali

                  Şampiyonlar Ligi'nde Tottenham'ın 1-0'ın rövanşında Ajax'ı 3-2 mağlup etmesiyle, finalin adı netleşti. Liverpool ve Tottenham'ın karşı karşıya geleceği Devler Ligi finali, İngiliz takımlarının finale çıktığı ikinci eşleşme oldu. Aynı ülke takımlarının finalde eşleşmesi furyası 2000 yılında Real Madrid ile Valencia'nın karşı karşıya gelmesiyle başlamıştı.
Devler Ligi'nde ikinci İngiliz finali Şampiyonlar Ligi'nde Tottenham'ın 1-0'ın rövanşında Ajax'ı 3-2 mağlup etmesiyle, finalin adı netleşti. Liverpool ve Tottenham'ın karşı karşıya geleceği Devler Ligi finali, İngiliz takımlarının finale çıktığı ikinci eşleşme oldu. Aynı ülke takımlarının finalde eşleşmesi furyası 2000 yılında Real Madrid ile Valencia'nın karşı karşıya gelmesiyle başlamıştı.
Trump, Muelller'in Rusya raporunun açıklanmasını engelleyecek

                   Amerika Birleşik Devletleri'nde son başkanlık seçimlerinde Rusya'nın müdahalesini inceleyen özel yetkili savcı Robert Mueller'in araştırmasını tamamlayarak Adalet Bakanlığı’na sunmasının ardından tartışmalar son bulmadı. Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu daha önce redakte edilmiş hali kamuoyuyla ve Kongre ile paylaşılan Mueller raporunun tamamının paylaşılmasını talep etmişti. ABD Başkanı Donald Trump Özel Savcı Robert Mueller’ın Rusya raporunun tamamının yayınlanmaması için ‘yürütme ayrıcalığını' kullanma kararı aldı.
Trump, Muelller'in Rusya raporunun açıklanmasını engelleyecek Amerika Birleşik Devletleri'nde son başkanlık seçimlerinde Rusya'nın müdahalesini inceleyen özel yetkili savcı Robert Mueller'in araştırmasını tamamlayarak Adalet Bakanlığı’na sunmasının ardından tartışmalar son bulmadı. Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu daha önce redakte edilmiş hali kamuoyuyla ve Kongre ile paylaşılan Mueller raporunun tamamının paylaşılmasını talep etmişti. ABD Başkanı Donald Trump Özel Savcı Robert Mueller’ın Rusya raporunun tamamının yayınlanmaması için ‘yürütme ayrıcalığını' kullanma kararı aldı.
Diziler anlık değil 'sonradan' izleniyor

                  Türk toplumu olarak dizi izlemeyi çok seviyoruz. Ancak yapılan bir araştırmaya göre dizileri zamanında değil sonradan izlemeyi daha çok seviyoruz. Türkiye Araştırma Derneği’nin 22’nci Araştırma Zirvesi’nde bu konu hakkında veriler paylaşıldı. Yapılan araştırmaya göre, dizileri canlı izleyenlerin oranı, yüzde 32.6’yken, daha sonra ekranda kaydedip izleyenlerin oranı yüde 52.6 olduğu belirlendi.
Diziler anlık değil 'sonradan' izleniyor Türk toplumu olarak dizi izlemeyi çok seviyoruz. Ancak yapılan bir araştırmaya göre dizileri zamanında değil sonradan izlemeyi daha çok seviyoruz. Türkiye Araştırma Derneği’nin 22’nci Araştırma Zirvesi’nde bu konu hakkında veriler paylaşıldı. Yapılan araştırmaya göre, dizileri canlı izleyenlerin oranı, yüzde 32.6’yken, daha sonra ekranda kaydedip izleyenlerin oranı yüde 52.6 olduğu belirlendi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >