ABD askerleri petrol avında: YPG/PKK'yla petrol için ortak devriye yapıyor

Arşiv

ABD ile terör örgütü YPG/PKK birlikte hareket etmeye devam ediyor. Suriye'nin zenginliklerine göz diken ABD askerleri, Suriye topraklarında petrol avına çıktı. Yapılan devriyelerde ABD askerlerinin yanında ise terör örgütü YPG/PKK yer alıyor.

ABD ordusu, Suriye’nin kuzeyi ve doğusundaki, petrol sahalarında YPG/PKK’yla devriye faaliyetlerine devam ediyor.

Türkiye-Irak-Suriye sınırı üçgenindeki Malikiye ilçesi sınırlarında kalan topraklarda terör örgütü YPG/PKK tarafından işletilen çok sayıda petrol kuyusu bulunuyor.

Teröristlerin kuyularda petrol çıkarma işlemi devam ederken, devriye atan ABD’lilere YPG/PKK’lılar eşlik ediyor.

  • ABD askerlerinin güvenliğini sağladıkları da görülen teröristler, örgütün sözde özel kuvvetleri olan HAT birimine bağlı.

Petrol sahasında son haftalarda devriyeleri ve askeri varlıkları artan ABD’li askerler, zaman zaman tesislere girerek örgüt sorumlularıyla görüşmeler yapıyor.

Deyrizor'da iki ABD üssü daha kuruluyor

Suriye'deki varlığını petrol sahalarına odaklayan ABD, Deyrizor'da iki üs daha inşa ediyor.

Ne olmuştu?

İlginizi çekebilirDışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye'nin zenginlikleri üzerinde kimsenin hakkı yoktur

Ayrıca, Türkiye ile ABD arasında 17 Ekim’de varılan mutabakat gereği, Amerikan ordusunun teröristleri 120 saat içinde güvenli bölgeden çıkarması gerekiyordu.

ABD yönetimi, ekim ayı sonunda Suriye'deki petrol sahalarında askeri varlığını güçlendireceğini duyurduktan sonra ülkenin doğusundaki Deyrizor ili civarında da askeri tahkimatlarını artırmıştı.

ABD ordusu, Barış Pınarı Harekatı sırasında Suriye'deki 16 üs ve askeri noktasından çekilmişti. Harekat sonrasında ABD askerleri Haseke, Rakka, Aynularab'daki toplam 6 üs ve askeri noktaya geri dönmüştü.

İlginizi çekebilirABD'nin petrol trafiği yoğunlaştı: Suriye'deki petrol sahalarına sevkiyat yapılıyor