ABD bazı ülkelere olan seyahat yasağını kaldırdı

Arşiv
Arşiv

ABD Başkanı Trump, COVID-19 nedeniyle bazı Avrupa ülkeleri ve Brezilya'dan gelen yolculara uygulanan seyahat yasağını kaldırdı. Karar, dış hatlardan gelen yolculara negatif koronavirüs testi zorunluluğunun getirilmesinin ardından yürürlüğe girdi. Öte yandan, Seçilmiş Başkan Biden yasağı yeniden uygulamaya koyacak.

ABD Başkanı Donald Trump, 2020 Mart ayında Şengen bölgesinde yer alan Avrupa ülkelerinin yanı sıra İngiltere, İrlanda ve Brezilya'dan ABD'ye seyahat eden yabancı ülke vatandaşlarına getirilen seyahat yasaklarına ilişkin yeni bir karara imza attı.

Yasağın kaldırılmasına yönelik imzaladığı genelgede Trump, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (CDC), 26 Ocak'tan itibaren dış hatlardan seyahat eden tüm yolculardan "negatif" COVID-19 test sonucu isteyeceğini anımsattı.

CDC'nin bu uygulamasının, sağlık açısından güvenliğin sağlanması adına yeterli olduğunu belirten Trump, bu tarihten itibaren söz konusu ülkelere yönelik yasakların da kalkacağını kaydetti.

Biden, seyahat yasağını uygulamaya devam edecek

ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ın, Beyaz Saray Sözcülüğüne seçtiği Jen Psaki, Twitter hesabından, "Sağlık ekibinin tavsiyesi doğrultusunda yönetimin söz konusu (seyahat) kısıtlamaları 26 Ocak'ta kaldırma gibi bir niyeti yok, aksine Kovid-19'un yayılmasını önlemek için uluslararası seyahat konusundaki halk sağlığı önlemlerini artırmayı planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >