ABD istihbaratından önemli iddia: Rusya seçimlere etki etmeye çalıştı

Arşiv
Arşiv

ABD istihbaratının hazırladığı raporda Rusya ile İran'ın 3 Kasım 2020'de yapılan başkanlık seçimlerine 'dezenformasyon yoluyla' etki etmeye çalıştığı savunuldu. Raporda, Biden ailesi ile Ukrayna arasında olduğu iddia edilen bazı finansal işlemlerle ilgili haberlerde Moskova'nın parmağının olduğu öne sürüldü. ABD istihbaratı daha önce de Donald Trump'ın başkanlığa geldiği seçimlerde Rusya'nın müdahalesi bulunduğunu ileri sürmüştü.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından yayımlanan 15 sayfalık değerlendirme raporunda, Rusya'nın Demokrat aday Joe Biden'a karşı 'dezenformasyon' içeren iddiaları yaydığı ifade edildi. Raporda, Biden ailesi ile Ukrayna arasında olduğu iddia edilen bazı finansal işlemlerle ilgili haberlerde Moskova'nın parmağının olduğu öne sürüldü, söz konusu iddialarla Biden'ın adaylığının yıpratılmaya çalışıldığı belirtildi.

İran'ın da Donald Trump aleyhindeki bazı 'dezenformasyon kampanyalarını' yürüttüğü öne sürülen raporda, Çin'in ABD ile ilişkilerinde istikrar arayışında olduğu ve seçimlere müdahale etme gibi bir amaç taşımadığını sonucuna ulaşıldığı değerlendirmesine yer verildi.

"Venezuela, Küba ve Hizbullah'ın da parmağı var"

Raporda, Rusya ve İran ölçeğinde olmasa da Venezuela, Küba ve Hizbullah'ın da seçimlere etki etmeye yönelik girişimler içinde oldukları sonucuna ulaşıldığı bilgisi de paylaşıldı.

  • ABD istihbaratı Donald Trump'ın başkanlık koltuğuna oturduğu 2016 seçimlerinde yine Rusya'nın müdahalesi bulunduğunu aktarmıştı.
  • 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerini Biden kazanmış ve 20 Ocak'ta göreve başlamıştı.