ABD, Kabil'deki saldırıların sorumlusu DEAŞ elebaşını öldürdü

Afganistan'daki saldırıları DEAŞ/Horosan üstlenmişti
Afganistan'daki saldırıları DEAŞ/Horosan üstlenmişti

Afganistan'da Taliban'ın kontrolü ele geçirmesinin ardından tahliye operasyonlarının devam ettiği Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında DEAŞ tarafından bombalı saldırı gerçekleştirilmiş, saldırıda 170 kişi ölmüş, 150 kişi de yaralanmıştı. Saldırıda 13 ABD askerinin ölmesinin ardından ABD Başkanı Biden saldırıyı gerçekleştirenlerden intikam alınacağını açıklamıştı. ABD DEAŞ/Horasan ele başına yönelik hava saldırısı düzenlendi ve Kabil'deki saldırıyı planlayan örgüt üyesi etkisiz hale getirildi.

Afganistan'ın Kabil şehrinde gerçekleşen patlamalar şehri kana bulamıştı. Peş peşe gerçekleşen bombalı saldırılarda 13 Amerikan askeri dahil olmak üzere 170 kişi hayatını kaybetmiş, 150 kişi de yaralanmıştı. Saldırıları DEAŞ üstelenirken, yaşananlar sonrası açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, saldırıyı gerçekleştirenlere yönelik intikam yeminleri etmişti.

Joe Biden'ın intikam yemini sonrası yeni bir gelişme yaşandı. ABD, 26 Ağustos Perşembe günü Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlenen terör saldırısını üstlenen DEAŞ/Horasan ele başına yönelik Afganistan'da hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

"Hedefi öldürdük"

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD askeri kuvvetleri, bir DEAŞ/Horasan elebaşına yönelik ufuk ötesi terörle mücadele operasyonu yapmıştır" ifadesini kullandı. Söz konusu operasyonun Afganistan'ın Nangahar vilayetinde, insansız hava aracı ile yapıldığına işaret eden Urban, "İlk belirlemelere göre hedefi öldürdük. Sivil kayıp olmadığını biliyoruz" ifadesini kullandı.


Biden 'affetmeyeceğiz' demişti

ABD Başkanı Joe Biden DEAŞ/Horasan üstlendiği saldırıya karşılık verileceğini açıklamıştı. Biden, saldırı sonrası "Unutmayacağız, affetmeyeceğiz ve sizi bulup her şeyin hesabını soracağız. Geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde birçoğumuz şunu düşünmüş olabilir. DEAŞ'in gözleri açıldı. Art arda üzerimize bu saldırıyı yapmayı planlıyorlardı. Bu misyon bizim için çok tehlikeliydi. Bu misyonu bu noktaya kadar yürütmeyi başardık. Bu şekilde ilerleyeceğini biliyorduk. Bu saldırıları bekliyorduk. Tahliye sürecini devam ettireceğiz ve misyonumuzu tamamlayacağız. Kabil'deki saldırıları DEAŞ'ın Horasan kolu yaptı. Bunu affetmeyeceğiz, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin peşine düşeceğiz ve bedelini ödeteceğiz. Komutanlarıma Horasan grubuna saldırı planı emri verdim. Amerika bundan etkilenmeyecek ve güvenimiz tam bir şekilde kurtarabildiğimiz Amerikalı ve Afgan müttefikleri oradan tahliye edeceğiz'' ifadelerini kullanmıştı.