ABD karıştı: Trump destekçileri Kongre binasına girdi

Protestocular Kongre binasını bastı
Protestocular Kongre binasını bastı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington DC'deki 'seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğini' belirttiği mitinginin sonrasında destekçileri barikatları aşarak Kongre'ye girmeye çalıştı. Olaylar üzerine ABD Kongre binası kapatıldı, Washington'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. "Senato Başkanı" sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ise güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldı. Başkan Trump destekçilerine "Polise destek olmaları, barışçıl kalın" çağrısında bulundu. ABD'li yetkililer, kongre binasının boşaltıldığını duyurdu. ABD medyası yaşanan olaylar sırasında silahla vurularak yaralanan bir kadının hayatını kaybettiğini duyurdu.

ABD Kongresi yeni başkanı resmi olarak onaylamak için toplanırken, Trump destekçileri başkent Washington DC'de "Çalmayı Durdur" mitinginde bir araya geldi. Binlerce Trump destekçisinin katıldığı mitingin ardından göstericiler Kongre binasına yürüdü.

Kongre binası önündeki ilk polis bariyerlerini aşmayı başaran göstericiler, "ABD Trump'ı istiyoruz", "Biz kazandık", "Özgürlük" ve "Çalmayı bırakın" sloganları atarak, kongre binasına girmeye çalıştı. Bazı göstericiler polis tarafından gözaltına alındı. Güvenlik güçlerinin tüm çabalarına rağmen göstericiler ikinci polis barikatını da aşmayı başardı. Polis ekipleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve cop kullandı.

Göstericiler kongre binasını bastı
Göstericiler kongre binasını bastı

Pence sığınaktan dışarı çıkarıldı

ABD basınında yer alan haberlere göre, Kongre binasında çıkan olayların ardından binanın kilit altına alındığı ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in tahliye edildiği bildirildi.

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Washington'da Trump taraftarlarının Kongre binasına girmeye çalışması üzerine tüm oturumlara ara verilerek binanın kapıları kilitlendi. Washington D.C. Belediye Başkanı, akşam 18.00'den sabah 06.00'a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Kongre polisi Temsilciler Meclisi'ndeki vekillere koltuklarının altındaki gaz maskelerini hazır bulundurmalarını istedi.

Pence sığınaktan çıkarıldı
Pence sığınaktan çıkarıldı

Trump seçimi kabul etmeyeceğini belirtti

Donald Trump, 3 Kasım 2020'de yapılan başkanlık seçimlerinde karşısında yer alan aday Joe Biden'a yenilmesinin ardından, bugün Washington'da yapılacak Kongre oturumunu takip etmek üzere toplanan yandaşlarına 'seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğini' söyledi. Trump, ABD basınını da hedef alarak, "Bugün burada 100 binlerce kişi bizim için toplandı. Ama yalancı basın bunu görmek istemiyor" diye konuştu.

Polis göstericilere müdahalede bulundu
Polis göstericilere müdahalede bulundu

Georgia'da silahlı yürüyüş

BBC'de yer alan habere göre Georgia eyaletinin Atlanta kentinde de bir grup Trump taraftarı uzun namlulu silahlarla eyalet binasına doğru yürüyüşe geçti.

Washington'daki gösteride, bazı kişiler silah bulundurmaktan dolayı gözaltına alınmıştı ancak Georgia'daki yasalara göre kişilerin açıkça silah taşıma hakkı bulunuyor.

Georgia'da bugün iki senatör koltuğu için seçim düzenlenmişti, Demokratların önde götürdükleri seçimi kazanmaları durumunda ABD Senatosu'nun da kontrolünü ele geçirecek.

Trump: Polise destek olun

ABD Başkan Donald Trump destekçilerine "Polise destek olmaları, barışçıl kalın" çağrısında bulundu.

Bomba etkisiz hale getirildi

ABD Kongresi içinde bulunan bir bomba etkisiz hale getirildi.

ABD'li yetkililer: Kongre binası boşaltıldı

ABD kongre binası boşaltıldı, güvenlik güçleri kongre bahçesindeki protestocuları da dağıttı.

Vurulan kişi öldü iddiası

İddialara göre; ABD medyası olaylar sırasında silahla vurularak yaralanan bir kadının hayatını kaybettiği duyurusunu yaptı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >