ABD öncü oldu: İsrail, BAE ve Bahreyn arasında normalleşme anlaşmaları imzalandı

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasındaki normalleşme anlaşmaları Beyaz Saray'da imzalandı
İsrail ile BAE ve Bahreyn arasındaki normalleşme anlaşmaları Beyaz Saray'da imzalandı

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan 'ilişkilerin normalleştirilmesine' yönelik anlaşmalar, Beyaz Saray'da imzalandı. Üç ülke ayrıca, ABD'nin arabuluculuğunda yapılan 'İbrahim Anlaşması' adlı ortak metne imza attı.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan normalleşme anlaşmaları için resmi imza töreni, Beyaz Saray'da düzenlendi.

İsrail, BAE ile İsrail, Bahreyn arasında birer normalleşme anlaşması imzalanırken, üç ülke 'Abraham Accords (İbrahim Anlaşması)' adı verilen metne de ortak imza attı.

"Tarihin akışını değiştirmek için buradayız"

Trump, imza töreninde yaptığı konuşmada, törene katılan liderlere teşekkür ederek, "Bugün, tarihin akışını değiştirmek için buradayız. Yıllar süren bölünme ve çatışmadan sonra, yeni Orta Doğu'nun şafağındayız" diye konuştu.

Varılan anlaşmalar ile "tüm inanç ve arka plandan kişilerin barış ve refah içinde yaşayacağı bir gelecek" için önemli bir adım attıklarını kaydeden Trump, İsrail ile Bahreyn ve BAE arasındaki anlaşmalara sadece bir ay içinde varıldığını belirtti.

İbrahim Anlaşması -1
İbrahim Anlaşması -1

"Karşılıklı büyükelçiler atanacak"

Trump, başka ülkelerin de İsrail ile barış anlaşmaları imzalayacağını belirterek, "İsrail, BAE ve Bahreyn karşılıklı büyükelçiler atayacaklar, turizmden, ticarete, sağlıktan güvenliğe kadar geniş yelpazedeki sektörler de güçlü iş birlikleri ve ortaklıklar kurmaya başlayacaklar" bilgisini paylaştı.

Trump, Netanyahu'ya Beyaz Saray'ın anahtarını hediye etti
Trump, Netanyahu'ya Beyaz Saray'ın anahtarını hediye etti

Trump, Netanyahu'ya Beyaz Saray'ın anahtarını teslim etti

Öte yandan Trump, törenden önce Netanyahu ile Oval Ofis'te bir araya geldi. Trump ve eşi Melania Trump, sembolik olarak Netanyahu'ya 'Beyaz Saray'ın anahtarı'nı hediye etti.

İsrail ile 5 veya 6 ülkenin daha yakında normalleşme anlaşması imzalayabileceğini söyleyen Trump, ülke ismi zikretmekten kaçındı.

Ayrıca Trump, imza töreninden önce, Oval Ofis'te Bahreyn ve BAE dışişleri bakanları ile de bir araya geldi.

İbrahim Anlaşması -2
İbrahim Anlaşması -2

Ne olmuştu?

  • ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin, 11 Eylül'de ise İsrail ile Bahreyn'in "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.
  • 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.