ABD Pfizer/Biontech aşısının kullanımına onay verdi

Arşiv
Arşiv

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirilen COVID-19 aşısının acil kullanımına onay verdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve BioNTech ortaklığında geliştirilen yeni tip koronavirüs aşısının kullanımına onay verdiklerini duyurdu.

Reuters'un haberine göre FDA'dan yapılan açıklamada, ilk aşılamaların birkaç gün içinde başlamasının beklendiği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump ise sosyal medya üzerinden paylaştığı video mesajında ilk aşının 24 saatten kısa bir süre içinde yapılacağını bildirdi.


İlk etapta üç milyon kişiyi kapsayacak

Bağımsız uzmanlardan oluşan FDA danışma kurulu, önceki gün düzenlenen toplantı sonrasında yaptığı oylamada 4'e karşı 17 oyla Pfizer aşısının acil kullanımı için FDA'ya yetki vermişti.

Öte yandan bu ay sonuna kadar ilk parti olarak 6.4 milyon doz aşının dağıtılması ve iki doz aşılama uygulaması nedeniyle ilk etapta 3 milyon kişiyi kapsaması planlanıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) aşılamada önceliğin sağlık çalışanlarına ile bakım evlerinde kalan yaşlı nüfusa uygulanması tavsiyesinde bulunmakla birlikte bu konuda nihai kararın eyalet yönetimlerine ait olduğunu belirtiyor.


FDA, 8 Aralık'ta yaptığı ön açıklamada, Pfizer/BioNTech aşısının 'güvenilirliğini ve etkinliğini' doğrulamış, yüzde 95 etkili olduğu belirtilen aşının ilk dozdan yaklaşık 10 gün sonra COVID-19'a karşı güçlü koruma sağladığı kaydedilerek aşının 21 gün arayla 30 mikrogramlık iki doz şeklinde uygulanması önerilmişti.

  • BNT162b2 olarak bilinen Pfizer/BioNTech aşısı geçen hafta çarşamba İngiltere'de, bu çarşamba da Kanada'da onaylanmıştı.

ABD merkezli biyoteknoloji firması Moderna'nın 'mRNA-1273' adlı aşı adayı da 17 Aralık'ta aynı şekilde FDA bağımsız uzmanlar kurulu tarafından değerlendirmeye alınacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >