ABD sınıfta kaldı: Türklerin güvenini kazanamadı

Türklerin yüzde 95’i Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusunda Amerika’ya güvenmiyor.
Türklerin yüzde 95’i Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusunda Amerika’ya güvenmiyor.

Araştırma şirketi Areda Survey, Türkiye'de önemli bir araştırmaya daha imza attı. Şirketin Türkiye’de yaptığı araştırmaya göre, Türklerin yüzde 95’i Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’ konusunda Amerika’ya güvenmiyor.

  • Araştırma şirketi Areda Survey tarafından Sosyometre ağustos çalışması kapsamında, Türkiye’deki 81 il merkezinde, ilçelerde, 18 yaş üstü 7 bin 500 kişiyle S-400’ler, Suriyeli göçmenler, kadın cinayetleri, orman yangınları ve Suriye’nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölge üzerine yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, Türklerin yüzde 91’i Suriye’nin kuzeyinde Türkiye ile Amerika’nın birlikte oluşturacağı güvenli bölge konusunda Amerika’ya güvenmiyor. Yüzde 77’si Türkiye’nin S-400 savunma sistemlerini almasını destekliyor.
  • Çanakkale'deki altın madeni aramaları
  • Araştırmaya katılanların yüzde 51’i, Çanakkale Kirazlı’da devam eden altın madeni projesinin ‘çevre felaketine yol açtığı için’ durdurulması gerektiğini düşünürken, yüzde 48,8’i ise ‘Türkiye ekonomisi bakımından yararlı olduğu’ için projenin devamından yana.
  • Seçmen partiye mi yoksa başkana mı oy verdi?
  • 31 Mart belediye başkanlığı seçiminde oy kullanırken partiye mi yoksa adaya mı oy verdiniz? Sorusuna ise katılımcıların yüzde 56,2’si partiden çok başkan adayına göre oy kullandığını söyledi.