ABD terk etti: Diplomatlar Polonya'ya kaydırılıyor

ABD, Ukrayna'daki tüm diplomatları güvenlik sorunu nedeniyle geri çektiklerini belirtti
ABD, Ukrayna'daki tüm diplomatları güvenlik sorunu nedeniyle geri çektiklerini belirtti

Dün akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yapmış olduğu açıklamanın ardından ABD, Ukrayna'daki tüm diplomatları güvenlik sorunu nedeniyle geri çektiklerini belirterek geceyi Polonya'da geçirdiklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken yaptığı yazılı açıklamada, "Güvenlik nedeniyle şu anda Lviv'de bulunan Dışişleri Bakanlığı personeli geceyi Polonya'da geçirecek. Personelimiz, Ukrayna'daki diplomatik çalışmalarına devam etmek ve acil konsolosluk hizmetleri sağlamak için düzenli olarak geri dönecektir" ifadelerini kullandı.

ABD vatandaşlarına seslendi

ABD'nin Rusya'nın saldırganlığı karşısında Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığına işaret eden Blinken, ABD vatandaşlarına Ukrayna'dan derhal ayrılmaları yönündeki tavsiyelerini yinelediklerini belirtti.

"Sınıra yaklaşmaya devam ediyorlar''

Blinken, "Ukrayna'daki güvenlik durumu ülke genelinde öngörülemez olmaya devam ediyor ve kötüleşebilir. Herhangi bir Rus askeri operasyonunun sivil hava taşımacılığı ciddi şekilde kısıtlama olasılığı çok yüksek. Rus birlikleri, işgal planlarına benzer bir şekilde sınıra yaklaşmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Blinken, saldırılara karşı uyarıda bulundu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus birliklerine Ukrayna'nın sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerine konuşlanma emri verdiğini kaydeden Blinken "Ukrayna'dan derhal ayrılma tavsiyemize rağmen bu bölgelerde kalmayı seçen ABD vatandaşları, dikkatli ve çevrelerine karşı tetikte olmalıdır. Bir saldırı durumunda, ABD vatandaşları sığınaklara sığınmalı ve ne zaman hareket etmenin güvenli olduğu konusunda büyük haber kuruluşlarını izlemelidir." değerlendirmesinde bulundu.

''Biden kararnameyi imzalayacak''

Öte yandan Rusya lideri Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalamasının ardından Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi. Sözcü Jen Psaki, "Başkan Biden yakında Amerikalıların Ukrayna'nın sözde Donetsk ve Luhansk bölgelerine, bu bölgelerden veya bu bölgelerden yeni yatırım, ticaret ve finansmanı yasaklayacak bir başkanlık kararnamesi imzalayacak" ifadelerini kullandı.

Yaptırım detayları açıklanacak

Söz konusu kararnameyle Ukrayna'nın bu bölgelerinde ticari herhangi bir işlem yapmaya çalışanların yaptırıma tabi tutulabileceğini de belirten Psaki, detayları ABD Hazine Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın açıklayacağını bildirdi. Psaki, bu kararnamenin Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda devreye sokulacak diğer yaptırımlardan ayrı olduğunu vurguladı.

Biden kararı kınadı

Öte yandan ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'in sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararını şiddetle kınadıklarını açıkladı.

''Bu kararı daha önce almalıydık''

Putin, akşam saatlerinde yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk de içine alan Donbas'ın tarihsel olarak Rusya'nın bir parçası olduğunu belirtti. Putin, "Bu kararı daha önce almalıydık. Federal meclisi bu kararı desteklemeye davet ediyorum. Dökülen bu kanlar Kiev'deki rejimin elinde olacaktır. Bu kararları açıklayarak Rus vatanseverlerin gücünün arkamda olduğunu hissediyorum" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >