ABD'de 12 yaş ve üstü çocuklara aşı zorunluluğu getirilecek

Arşiv
Arşiv

ABD'de ilk defa California eyaletinde, Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) tam onay alınır alınmaz, COVID-19 aşısı 12 yaş ve üstü tüm çocuklar için zorunlu hale getirileceği açıklandı.

California Valisi Gavin Newsom, San Francisco'daki bir okulda yaptığı açıklamada, 12 yaş ve üstü çocuklar için aşı onayının çıkması durumunda bu grubun ocak 2022 itibarıyla aşılanmaya başlanacağını, anaokulundan 6'ncı sınıfa kadar olan çocukların da yeni bir FDA onayının ardından aşamalı olarak aşılanacağı ifade etti.

Acil kullanım izni mevcut

Vali, COVID-19 salgınını kontrol altına alma çabası çerçevesinde aldıkları kararlar hakkında "Hedefimize ulaşmak için hala zorlu bir mücadele gerekiyor" dedi.

ABD'de, sadece 16 yaş ve üstü bireylere Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı için FDA'dan tam onay alınmış durumdayken mayıs ayında bu yana 12-15 yaş grubundaki çocukların aşılanması için de acil kullanım izni mevcut.

Ülkedeki 5-11 yaş grubundaki çocukların aşılanabilmesi içinse kasım ayında bir acil kullanım izninin çıkmasına muhtemel gözüyle bakılıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >