ABD'de kaçış: Her üç Amerikalı'dan biri ülkeden gitmek istiyor

New York şehrinin 5 ana bölgesinden biri olan Manhattan.
New York şehrinin 5 ana bölgesinden biri olan Manhattan.

ABD'de ekonomik, siyasi ve sosyal sorunlardan çok dünyayı keşfetme amacıyla her 3 kişiden birinin ülkeyi terk ederek farklı bir ülkede yaşamak istediği öğrenildi.

Yapılan bir araştırmaya göre, her üç Amerikalı'dan biri ABD'yi terk ederek hayatını başka bir ülkede kurmak istiyor.

Dünyayı keşfetme arzusu

İngiltere’deki Kent Üniversitesi ile Amerika’daki Tufts Üniversitesi’nin ortaklaşa yaptığı araştırma, Amerika’da doğup büyüyenlerin üçte birinin hayatlarının bir döneminde ülkesini terk edip başka bir ülkede hayat kurmak istediğini ve bunun nedeninin ABD’nin ekonomik, siyasi ve sosyal sorunlarından kaçıştan çok Amerikalıların dünyayı keşfetme arzusundan kaynaklandığını ortaya çıkardı.

Orta Amerikalı göçmenler El Paso'da bekliyor.
Orta Amerikalı göçmenler El Paso'da bekliyor.

Yüzde 87,4'ü dünyayı keşfetmek istiyor

Uluslararası Göçmenlik İnceleme dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Amerika’da doğup büyüyenlerin yüzde 87.4’ü dünyayı keşfetmek için yurt dışında yaşamak istiyor.

"Siyasi neden yok"

Kent Üniversitesi’nden Amanda Klekowski von Koppenfels, bu kararda araştırmaya katılanların siyasi görüş olarak muhafazakar veya liberal olmalarının ülkelerini terk etme fikrinde etkili olmadığını belirtti.

Amerikalıların 3'te biri farklı bir ülkede yaşamak istiyor.
Amerikalıların 3'te biri farklı bir ülkede yaşamak istiyor.


Araştırmayı yürüten Koppenfels hazırladığı raporda, “ideolojilerin bu kararda etkili olduğunu düşünsek de en azından doğrudan etkisi olmadığını görüyoruz’’ ifadelerini kullandı.

'Milli benlik' duygusu

Diğer yandan siyasi görüş doğrudan etkili olmazken kendilerinde ‘milli benlik’ duygusu olmadığını söyleyenlerin ülkelerinden ayrılmayı daha çok istedikleri ortaya çıktı.

Bir diğer sebep kötü durum

ABD’de doğan ve halen bu ülkede yaşayan 877 vatandaş ile yapılan araştırma sonuçlarında, Amerikalıların dünyayı keşfetmek için ülkelerini terk etmek istemeleri ana neden olarak görülürken, diğer nedenler arasında, ABD’nin hayal kırıklığı yaratan kötü durumu, emeklilik için farklı bir ülke tercihi ve yeni iş olanakları bulmak yer alıyor.

Amerikan bayrağının resmedildiği bir duvarın yanında iki ABD'li.
Amerikan bayrağının resmedildiği bir duvarın yanında iki ABD'li.

Büyük şehirleri terk ediyorlar

ABD’nin resmi verilerine göre ise, ülkenin en büyük şehirleri arasında yer alan Chicago, New York ve Los Angeles nüfuslarını kaybediyor.

Bloomberg’in ABD nüfus sayımı dairesi 2017 verileri üzerinde yaptığı araştırma, nüfus kayıplarının iç ve dış göçlerden kaynaklandığını ortaya koydu.

Resmi verilere göre, 2014 yılında 105 bin 219 göç veren Chicago’yu terk edenlerin sayısı 2017’de 155 bin 820’ye çıktı.

2017'de New York'u 127 bin kişi terk etti.
2017'de New York'u 127 bin kişi terk etti.

2014 yılında nüfusunun 43 bin 866 kişisini kaybeden New York’u ise 2017 yılında 131 bin 560 kişi terk etti.

2014 yılında 12 bin 392 kişi göç alan Los Angeles’da da eğilim tersine döndü ve 2017 yılında 127 bin 630 kişi melekler şehrini terk etti.

Orta sınıf şehirlerden kaçıyor

Göç edenlerin büyük çoğunluğunu yıllık geliri 30 bin ila 60 bin dolar arasında değişen orta sınıf vatandaşlar oluşturuyor.

Göç nedenlerinin başında ise hayat pahalılığı, yüksek vergiler ve ücret artışlarının sınırlı kalması geliyor.

Nüfus sayımı dairesinin göç verilerine doğum ve ölüm olayları eklenmiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >