ABD'de ölen siyasetçi Eyalet Meclis üyeliğine seçildi

David Andahl (Arşiv)
David Andahl (Arşiv)

ABD başkanlık seçimlerinin yanı sıra Temsilciler Meclisi, Senato, vali ve eyalet meclisi seçimlerinde kullanılan oyların sayımı devam ediyor. Kuzey Dakota eyaletinde Cumhuriyetçilerin meclis üyeliği adayı David Andahl, geçtiğimiz ay koronavirüsten hayatını kaybetmesine rağmen seçimin kazananlarından oldu. Andahl, posta yoluyla oy kullanımı başladıktan sonra öldüğü için ismi oy pusulasından çıkarılamamıştı.

ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinde geçen ay yeni tip koronavirüse yakalanarak hayatını kaybeden Cumhuriyetçi Partili aday David Andahl, Eyalet Meclisi üyeliğine seçildi.

The Hill internet sitesindeki habere göre, David Andahl, federal başkanlık ve kongre seçimleriyle yürütülen Kuzey Dakota Eyalet Meclisi seçimlerinde, 8. bölgede oyların yaklaşık yüzde 35'ini alarak seçimden galip çıktı.

Seçimde, aynı seçim bölgesinde diğer Cumhuriyetçi Partili aday Dave Nehring ise oyların yüzde 40'ını kazanarak Meclise girdi.

Ölen adayın yerine bir meclis üyesi belirlenecek

Andahl, seçim kampanyası çalışmalarında geçen ay COVID-19'a yakalanarak hayatını kaybetmişti.

Adayın ölümü, posta yoluyla oy kullanma işlemi başladıktan sonra gerçekleştiği için adı, oy pusulasından çıkarılmamıştı.

Eyalet yasalarına göre, seçmenler yeni bir özel seçim talep etmezse,Cumhuriyetçi Parti Eyalet Komitesi, ölen adayın yerine bir meclis üyesi belirleyecek.

  • Kuzey Dakota eyaleti, son dönemde COVID-19 salgınının yeniden tırmanışa geçmesinden en fazla etkilenen eyaletlerden biri olmuştu. 762 bin nüfuslu eyalette, Kasım başında 8 bin 440 yeni vakaya rastlanmıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >