ABD'de polis şiddeti bitmiyor: Siyahi bir kişi arkasından 7 kez vuruldu

Arşiv
Arşiv

ABD'nin Wisconsin eyaletinde polis siyahi bir vatandaşa yakın mesafeden 7 el ateş etti, Jacob Blake isimli siyahi ağır yaralandı. Olayın yaşandığı Kenosha kentinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD'nin Wisconsin eyaletinde polisin bir siyahiyi arkadan vurarak ağır yaralaması bölgede tepkilere neden oldu.

Yerel medyada yer alan haberlere göre söz konusu olay, Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde pazar günü öğleden sonra meydana geldi.

Polisin açıklamasına göre "aile içi bir olay" gerekçesiyle gelen ihbar üzerine yerel polis, ihbarda belirtilen yere gitti ve olay burada yaşandı.

Tartışma sonrası olay yerinden ayrılmak istedi

Sosyal medyada yer alan bir videoda, yerel medyada adının Jacob Blake olduğu bildirilen kişi ile polisler arasında bilinmeyen sebeple tartışma çıktığı, şüphelinin arkasını dönerek polislerden uzaklaştığı ve orada bulunan araca girmeye çalıştığı görülüyor.

Polis yakın mesafeden 7 el ateş etti

Bu sırada polisin siyahiyi arkasından vurması da aynı video görüntülerine yansıdı. Videoda 7 el ateş edildiği duyulurken, yaralıya kaç kurşunun isabet ettiği açıklanmadı.

  • Amerikan medyasına konuşan görgü tanıkları ise yaralanan kişinin tartışan iki kadını ayırmaya çalıştığını ve polislerin bu esnada geldiğini iddia etti.

Konuyla ilgili basın toplantısında polis yetkilileri, olayın hemen ardından ambulans çağırdıklarını, yaralının en yakın hastaneye götürüldüğünü ve şu anda durumunun ağır olduğunu açıkladı.

George Floyd davasıyla da ilgilenen sivil haklar sanuvucu siyahi avukat Ben Crump, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Jacob Blake'in vurulduğu esnada üç oğlunun da arabada olduğunu söyledi.

Öte yandan polis, Blake'in silahını almak için otomobiline doğru eğildiğini iddia etti.

Jacob Blake (Kaynak: Ben Crump)
Jacob Blake (Kaynak: Ben Crump)

Yüzlerce kişi sokağa döküldü

Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından sokaklara dökülen yüzlerce gösterici polis şiddetini protesto ederken, kent meydanında ve Kenosha polis merkezinin etrafında toplanan göstericiler uzun süre eylemlerine devam etti.

Olayların ardından Kenosha'da gece sokağa çıkma yasağının ilan edildi.

ABD'de polis şiddeti

  • Mayıs ayında Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucunda siyahi George Floyd'un hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde 1 aydan uzun süren şiddet içerikli gösteriler yaşanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >