ABD'de rekor: Koronavirüs işsizlik maaşı taleplerini artırdı

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları rekor seviyeye ulaştı
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları rekor seviyeye ulaştı

Koronavirüs salgını dünyada birçok ülkede kriz oluşturmaya devam ediyor. ABD’de işsizlik maaşı talepleri tavan yaparak 6 milyon 648 bine ulaştı.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, yeni tip koronavirüs salgınının iş gücü piyasasını etkilemesiyle geçtiğimiz hafta 6 milyon 648 bine yükselerek yeni bir rekora ulaştı.

Taleplerde yoğun artış

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verileri açıkladı.

Buna göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 28 Mart ile biten hafta önceki haftaya kıyasla 3 milyon 341 bin kişi artarak 6 milyon 648 bine yükseldi.

Talepler beklentilerin üstünde artış gösteriyor

Piyasa beklentisinin çok üzerinde artış gösteren işsizlik başvuruları, bu değerle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Önceki haftaki rekorunu tazeleyen veriye yönelik piyasa beklentisi, 3 milyon 500 bin olması yönündeydi.

 İşsizlik talepleri milyon 6 milyon 648 bine ulaştı
İşsizlik talepleri milyon 6 milyon 648 bine ulaştı

İşsizlik başvurularına ilişkin önceki haftanın verisi ise 3 milyon 283 binden 3 milyon 307 bine revize edildi.

Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları da bir önceki haftaya göre 1 milyon 607 bin 750 kişi artarak 2 milyon 612 bine çıktı.

Bu arada, süregelen işsizlik başvuruları, 21 Mart ile biten haftada bir önceki haftaya göre 1 milyon 245 bin kişi artarak 3 milyon 29 bin olarak kaydedildi.

Talep artışında kapatılan iş yerlerinin etkisi büyük

İşsizlik başvurularındaki rekor artışta, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında iş yerlerinin kapatılması ve salgının iş gücü piyasasına etkisinin devam etmesi belirleyici oldu.

İş gücü piyasasında salgından en çok etkilenenlerin ise konaklama ve yiyecek gibi hizmet sektörü kolları olduğu belirtildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >