ABD'den iki dakikada sonuç veren koronavirüs testine onay

Arşiv
Arşiv

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün tespitinin hızlanması için ülkeler tanı kiti geliştirmek için çalışmalarını hızlandırdı. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), iki dakikada sonuç veren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testine onay verdi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) yapılan açıklamada, Los Angeles merkezli Bodysphere isimli şirketin geliştirdiği ve iki dakikada sonuç veren Kovid-19 test kitinin onaylandığı bildirildi. Açıklamada, söz konusu testin sadece sağlık yetkilileri tarafından yapılabileceği belirtildi.

Bodysphere'den yapılan açıklamada da şirketin, testleri salgının en yoğun görüldüğü bölgelere göndermek için federal ve yerel yönetimlerle iş birliği içinde olduğu vurgulandı.

ABD'de son durum

ABD'nin en büyük basın kuruluşlarından CNN'de sunuculuk yapan ve New York Valisi Andrew Cuomo'nun kardeşi olan Chris Cuomo da Kovid-19'a yakalandı.

Twitter hesabından Kovid-19 testinin pozitif çıktığını duyuran Cuomo, son günlerde ateş, titreme ve nefes darlığı gibi belirtileri olduğunu kaydetti.

ABD'deki Kovid-19 salgınının merkezi konumundaki New York'ta yaşayan Cuomo, kendisini evinin bodrumunda karantinaya aldığını belirtti.

  • Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, ABD'de 164 bin 610 Kovid-19 vakası bulunurken, 3 bin 170 kişi de virüs nedeniyle yaşamını kaybetti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >