ABD'den İran rejimine karşı yapılan protestolara destek

ABD, İran’daki protestolara destek verildiğini açıkladı.
ABD, İran’daki protestolara destek verildiğini açıkladı.

İran'da geçen Cuma günü benzine yapılan yüzde 300'lük zamla başlayan protesto gösterileri ülke genelindeki 100 kente yayılırken ABD'den protestoculara destek açıklaması geldi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada protestoculara karşı güç kullanımı ve iletişim kanallarına getirilen kısıtlamalar kınandı.

İran'da geçen Cuma günü benzine yapılan zamla başlayan protesto gösterileri ülke genelindeki 100 kente yayıldı. Yarı resmi Fars haber ajansı gösterilere 87 binden fazla protestocunun katıldığını ve göstericilerin 100 banka ve işyerini yağmaladığını duyurdu. Gösterilerde en az üç kişinin öldüğü, yaklaşık bin kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Protestolarla ilgili ABD, İran’daki protestolara destek verildiğini ve protestoculara yönelik ölümcül güç kullanımı ile iletişim kısıtlamalarının kınandığını açıkladı.

Beyaz Saray'dan protestoculara destek

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "ABD İran halkının rejime karşı barışçıl protestosunu destekliyor" denilerek "göstericilere karşı kullanılan ölümcül güç ve sert iletişim kısıtlamalarının kınandığı" belirtildi. Açıklamada Tahran yönetimi "fanatik bir şekilde nükleer silah ve füze programını sürdürmek ve terörü desteklemek"le suçlanarak "Onurlu bir halk, egemen sınıf kendi halkına sırtını dönüp kişisel güç ve zenginlik peşine düştüğünde neler olacağının bir diğer öğretici örneği haline gelmiştir" ifadelerine yer verildi.

Beyaz Saray'dan yayınlanan açıklama metni
Beyaz Saray'dan yayınlanan açıklama metni

Dünyadaki en büyük erişim engeli

  • Dünyadaki internet erişimini izleyen NetBlocks,İran'daki internet kısıtlamasını şimdiye kadar izledikleri ülkeler arasında gördüklerinin "teknik karmaşıklık ve derinlik" anlamında en ciddisi olarak niteledi. NetBLocks İran'daki internet kısıtlamasını İranlıların "temel hak ve özgürlüklerinin" "ciddi bir şekilde ihlali" olarak nitelendirdi.

Ne olmuştu?

İran'da devam eden ekonomik kriz nedeniyle hükümet Cuma gecesi benzine kısıtlama getirerek zam yapmıştı. Buna göre satın alınan ilk 60 litre benzinde fiyat yüzde 50 oranında artırılmış ve daha fazla alınması halinde fiyatın yüzde 300 oranında zamlı olmasına karar verilmişti. Zam sonrası başkent Tahran başta olmak üzere, Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Sircan, Geçsaran, Bender Abbas, İsfahan, Şiraz, Tebriz ve Kirmanşah şehirlerinde vatandaşlar protesto gösterileri düzenlemişti.

İran'da Cumartesiyi Pazara bağlayan gece internete erişim engellendi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nin talimatıyla Telekomünikasyon Bakanlığı internete erişimi 24 saat engelleme kararı almıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >