ABD'den yeni araştırma: Kadınlar aşıya erkeklerden dört kat daha fazla yan etki gösteriyor

Arşiv
Arşiv

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan araştırmada, COVID-19 aşısı olan 13 milyon kişi üzerinde yapılan çalışmada yaklaşık 7 bin kişinin yan etki gösterdiği ve bu kişilerin yüzde 80’ini kadınların oluşturduğu belirtildi.

ABD, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yapılan araştırmaya göre, COVID-19 aşısına yan etkiler bildirenlerin çoğunluğunu kadınlar oluşturduğu açıklandı.

Yaklaşık 7 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne COVID-19 aşısı olduktan sonra baş ağrısı, yorgunluk ve baş dönmesi gibi semptomlar da dahil olmak üzere yan etki bildiren kişilerin yüzde 80’ini kadınların oluşturduğu belirtildi.

13 milyon kişi analiz edildi

Aşının ilk bir ayı baz alınarak yapılan çalışmada, 13 Ocak itibarıyla aşı olan 13 milyondan fazla kişinin verileri analiz edildi.

  • 13 Ocak itibarıyla aşı olan 13 milyon 794 bin 904 kişiden 8 milyon 436 bin 863’ünün kadın olduğu bildirilirken bu miktar aşı olanların yüzde 61,2’sinin kadın hasta olduğunu gösterdi.

2009’daki grip salgınında da kadınlar daha fazla yan etki göstermişti

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'nda mikrobiyolog ve immünolog olan Sabra Klein, The New York Times'a, "COVID-19 aşısı sonrası yaşanan yan etkilere dair cinsiyet farklılığının diğer aşıların geçmiş raporlarıyla tamamen tutarlı olduğu" göz önüne alındığında "hiç şaşırmadığını" söyledi.

2013 yılında, bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, yetişkin kadınların 2009’da yaşanan grip salgınında grip aşısı olduklarında erkeklerden daha fazla yan etki gösterdiğini bildirmişti.


"Yan etkiler sonucunda COVID-19'dan korunuyor olacaklar"

The New York Times'a verdiği demeçte Sabra Klein, kadınların yüksek miktarda yan etki göstermesine rağmen aşının etkileri sebebiyle endişelenmemeleri gerektiğini söylerken, “Çok sağlam bir bağışıklık tepkisi oluşturuyorlar. Bu yan etkiler sonucunda muhtemelen COVID-19’dan korunuyor olacaklar” ifadelerini kullandı.