Adalet Bakanı Gül'den ceza indirimi açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Yeni yargı paketinde ceza indirimi çalışması bulunmuyor.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Yeni yargı paketinde ceza indirimi çalışması bulunmuyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti TBMM Grup Toplantısı için geldiği Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, yeni yargı paketinde ceza indirimi çalışması olmadığını belirterek, "O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı paketi kendi içerisinde devam edecek" dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargı paketiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hukuk mahkemelerinde 4 milyonun üzerinde dosya bulunduğunu ifade eden Gül, bu davaları hızlandıracak ve daha rasyonel hale getirecek birtakım düzenlemeler düşünüldüğünü, pakette daha çok usul hükümlerine ilişkin düzenlemeler olacağını söyledi.

"Vatandaş lehine yargılamaları hızlandıran düzenlemeler düşünülüyor"

İkinci yargı paketinin cezaya ilişkin bir düzenlemeyi öngörmediğini dile getiren Gül, "Cezaya ilişkin, ileriki paketlerde yargı reformu çerçevesinde gündemde olan konular gelebilir. Ama hukuk yargılamalarıyla ilgili, noterlik, icralara yönelik borçlunun kendi malını satabilmesi gibi birtakım vatandaş lehine olan, yargılamaları hızlandıran düzenlemeler düşünülüyor" açıklamasında bulundu.

"Ceza indirimiyle ilgili düzenleme yok"

  • Ceza indirimiyle ilgili düzenlemenin, Meclisteki siyasi parti gruplarının belirleyeceği bir konu olduğunu belirten Gül, "Yargı paketi çerçevesinde öyle bir çalışma yok. O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı paketi kendi içerisinde devam edecek. Meclis kendi gündemine hakim." diye konuştu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >