AFAD’dan çağrı: Zorunlu deprem sigortası yaptırın

Depremde hasar gören bir ev.
Depremde hasar gören bir ev.

1999'da deprem sigortalı konut sayısı 500 bin iken 2019'a geldiğimizde Zorunlu Deprem Sigortası teminatına sahip konutların sayısı 9 buçuk milyona yükseldi.

20 yılda yaklaşık 20 kat artan deprem sigortası kapsamında 2000'den bu yana 195 milyon TL ödeme gerçekleştirildi.

AFAD, deprem kaynaklı hasarların yanı sıra depremin yol açtığı ikincil afetlerden doğan zararları da karşıladığına işaret ederek henüz konutunu deprem sigortası yaptırmayan vatandaşları Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmaya davet etti.

AFAD, maddi varlıklara gelebilecek zararın afet sigortasıyla karşılanması ve bu sayede afet etkilerinin azaltılması amacıyla "Afetlere Hazırlık Yılı"nın 5'inci ay temasını "Afet Sigortası" olarak açıkladı.

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamaya göre, afetlere hazırlıkta zihinsel dönüşümü hedefleyen Afetlere Hazırlık Yılı’nın devam ettiği belirtildi.

#AfetlereHazırOl çağrısı yapılan proje kapsamında, 12 ay boyunca iletişim kanallarında ve sahada çok sayıda faaliyet ve etkinlik gerçekleştirildiğine işaret edildi.

Her ay başka bir konuya odaklanılan projenin Kasım ayı teması “Afet Sigortası” olarak belirlendi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizde deprem sigortalı konut sayısı, 1999 yılında 500 bin iken, 2019’da Zorunlu Deprem Sigortası teminatına sahip konutların sayısı 9 buçuk milyona yükseldi. Deprem sigortalı konutlar, 20 yılda yaklaşık 20 kat arttı. DASK, 2000 yılından bugüne kadar depremlerde hasar gören Zorunlu Deprem sigortalı konutlara, 195 milyon TL ödedi. Zorunlu Deprem Sigortası, deprem kaynaklı hasarının yanında, depremin yol açtığı ikincil afetlerden doğan zararı da karşıladı.

Zorunlu deprem sigortasına davet

AFAD, #AfetlereHazırlıkYılı projesinin 5. ay teması olan “Afet Sigortası” kapsamında, henüz yaptırmamış olan vatandaşlarımızı konutlarını, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmaya davet ediyor.

Neden deprem sigortası yaptırmalıyız?

Binaların depreme dirençli olması, vatandaşın hem can hem mal güvenliği anlamına geliyor. Can kaybı yaşanmayan depremlerde acımız bir nebze hafiflerken, ne yazık ki evler, araçlar ve geçim kaynakları hasar görebiliyor. Ancak, DASK’ın Zorunlu Deprem Sigorta Poliçesi ile binaların, TARSİM ve özel sigortalar ile maddi varlıkların güvenceye alınması mümkün. AFAD, yaşanabilecek maddi kayıpların giderilebilmesi için vatandaşlara afetlere karşı sigorta çağrısı yapıyor. Afetlere Hazırlık Yılı’nın 5. ay teması olan “Afet Sigortası” kapsamında, “Afet Sigortanı Yaptır ki; Canın da Sağ Olsun Malın da” diye sesleniyor.

Türkiye'de afet sigortası ikiye katlandı

Afetlere karşı sigortalatılması gereken varlıkların başında konutlar geliyor. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin yaşandığı 1999 yılında deprem sigortalı ev sayısı yalnızca 500 bin iken bugün Türkiye’de 9.5 milyon Zorunlu Deprem Sigortalı konut bulunuyor. Bir anlamda Türkiye, deprem sigortası yaptırma hızını 1999’a göre yaklaşık ikiye katladı.

Her iki konuttan biri sigortalı

1999’a bakıldığında Türkiye, deprem sigortası konusunda çok ciddi yol kat etti ancak halen alınması gereken bir mesafe var. 2000 yılında DASK’ın kurulması ile birlikte deprem sigortası zorunlu hale getirildi. Bugün ülkemizdeki konutların yarısından fazlası, DASK’ın Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine sahip bulunuyor. 1999’da deprem sigortalı konut oranı yalnızca yüzde 5 iken bugün bu sayı yüzde 53’e yükseldi. Türkiye’deki her iki konuttan biri depremlere karşı sigortalı hale geldi.

Marmara 'en yüksek sigortalı'da lider

Sigortalılık oranı, bölgelere göre değişkenlik gösteriyor. Oranlar, yakın geçmişte büyük depremleri yaşayan bölgelerin sigortalılık oranının yüksek olduğunu gösteriyor. Zorunlu Deprem Sigortası oranları, coğrafi bölgelere göre incelendiğinde Marmara’nın yüzde 66 ile en yüksek sigortalılık oranına sahip olduğu görülüyor. Marmara bölgesini, yüzde 53 ile Ege, yüzde 49 ile İç Anadolu, yüzde 46 ile Akdeniz, yüzde 43 ile Karadeniz, yüzde 40 ile Doğu Anadolu ve yüzde 40 ile Güneydoğu Anadolu bölgeleri izliyor.

Sigortalı ev oranının en yüksek olduğu il: Bolu

12 Kasım 1999’daki depremi şiddetli hisseden illerden Bolu, yüzde 87 ile en yüksek sigortalılık oranına sahip il unvanını elinde tutuyor. Bolu’nun ardından yüzde 85 ile Yalova ve yüzde 83 ile Sakarya geliyor. İstanbul’un sigortalılık oranı yüzde 66, Ankara’nın yüzde 57, İzmir’in ise yüzde 56 seviyesinde bulunuyor.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >