POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

Ağabeyi 3'üncü kattan attı: Pedagoglar 'kardeş kıskançlığını' nasıl değerlendiriyor?

Kamuoyunda 'kardeş kıskançlığı' olarak değerlendirilen olayda 11 yaşındaki çocuk, 2 buçuk aylık kardeşinin 3'üncü kattan atarak ölümüne sebep oldu.
Kamuoyunda 'kardeş kıskançlığı' olarak değerlendirilen olayda 11 yaşındaki çocuk, 2 buçuk aylık kardeşinin 3'üncü kattan atarak ölümüne sebep oldu.

● Ankara'da, 11 yaşındaki Çakır A.'nın 3'üncü kattaki evlerinin penceresinden attığı iddia edilen 2,5 aylık kardeşi Çınar A., ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Pedagog Sevil Yavuz, kamuoyunda 'kardeş kıskançlığı' olarak değerlendirilen üzücü olayı GZT için yorumladı. Çocuğun anne ve babasıyla iyi iletişim kurabilmesinin önemine değinen Yavuz, çocuklarıyla iletişimde problem yaşayan ailelerin uzmanlardan destek almasının önemine işaret etti.

İçindekiler

Ankara'da, Çakır A. isimli çocuğun (11) 3'üncü kattaki evlerinin penceresinden 2,5 aylık kardeşi Çınar A'yı atarak ölmesine sebep olduğu iddia edildi.

Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 2 buçuk aylık bebek yaşam mücadelesini kaybetti. Üzücü olayın ardından gözetim altına alınan Çakır A., polisteki ifadesinin ardından, devlet korumasına alınıp, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Sevgi Evleri'ne yerleştirildi.

  • GZT'nin ulaştığı Pedagog Sevil Yavuz, Ankara'da yaşanan olaydan bağımsız aile ve çocuk arasındaki iletişimsizlik ve problem halinde neler yapılması gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Pedagog Sevil Yavuz
Pedagog Sevil Yavuz

Kardeş kıskançlığı mı?

Ankara'da yaşanan olayın üzücü bir durum olduğunu söyleyen Sevil Yavuz, "Yaşanan olayda ailenin dinamiklerini bilmiyoruz. 'Çocuğun psikolojik olarak bir sıkıntısı var mı? Neden böyle bir davranış gerçekleştirdi?' sorularının net bir cevabı yok. Kamuoyunda oluşan genel fikir ise 'kardeş kıskançlığı' üstünde yoğunlaşıyor. Biz de anca bu bakımdan bakabiliyoruz olaya." dedi.

İki kardeş arasında yaş aralığının oldukça fazla olduğuna işaret eden Yavuz, kardeşler arasındaki kabullenme süreci hakkında da konuştu. "Çocuğun kardeşini kabullenmesi, bir noktada kıskanması normal bir durum." diyen Yavuz şu ifadeleri kullandı:

"Problem kardeşle tetiklenebilir"

"Duygularını düşüncelerini anlatabiliyorsa, ifade ediyorsa normal bir durumdur. Fakat çocuk içine atıyorsa ve anne babasıyla olan iletişimi zaten kopuksa bir de arkasından kardeş gelmişse tüm öfke ve içindeki duygusal problemleri kardeşiyle birlikte tetiklenebilir.

2 buçuk aylık Çınar bebek bu binanın 3. katından abisi tarafından aşağı atıldı.
2 buçuk aylık Çınar bebek bu binanın 3. katından abisi tarafından aşağı atıldı.

Anne ve babalar neye dikkat etmeli?

Anne ve babaların dikkat etmesi gereken olgunun her çocuğunu ihmal etmeden sevgisini gösterebilmesinden geçtiğine dikkati çeken Yavuz, "Kardeş gelmeden önce diğer çocuğa ayrılan zaman ve yapılan etkinliklerin ihmal edilmemesi gerekiyor. Böyle bir durumda çocuk 'kardeş geldikten sonra annem babam bana artık vakit ayırmıyor' diyebilir. Böyle bir algının önüne geçilmeli. Anne baba bu duruma özellikle dikkat etmeli."

Çocukla doğru iletişim önemli

Çocukların genel olarak anne ve babasıyla iyi iletişim kurabilmesinin ve sohbet etmesinin de sağlıklı bir aile yapısı için önemine değinen Yavuz sözlerini şöyle tamamladı:

"Sadece 'kardeş kıskançlığı' ile açıklanamaz"

"Çocukların, okulda yaşamış oldukları, onu rahatsız eden bir durum da söz konusu olabilir. Anne veya baba bunu fark etmeli. Bu kadar ciddi düzeyde bir olayın cereyan etmesi sadece 'kardeş kıskançlığıyla' açıklanamaz. Olayın altında ciddi bir durum olabilir. Anne ve babaların çocuklarıyla ilgili bir iletişim problemi yaşaması halinde profesyonel destek alması ve uzmana danışması gerekiyor. İhtiyaç varsa çocugun terapi veya psikolojik açıdan destek alması da bu hususta oldukça önemli.

Büyük çocuğu kardeşi olacağına hazırlamak, kardeş olduktan sonra diğerini ihmal etmemek ve dengeyi korumak oldukça önemli bir rol oynuyor."

İnce çizgi: Öğretmenlerin YouTuber olması ne kadar doğru?
İlginizi çekebilirİnce çizgi: Öğretmenlerin YouTuber olması ne kadar doğru?