Ağabeyi, Uğur Mumcu'yu anlattı: Yaşasaydı 15 Temmuz'a 'kontrollü darbe' demezdi

Ceyhan Mumcu
Ceyhan Mumcu

Ankara'da evinin önünde düzenlenen suikast sonucu 26 yıl önce yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu'nun ağabeyi avukat Ceyhan Mumcu, Uğur Mumcu'yu anlattı. Ağabeyinin yaşaması halinde bugünkü gelişmeler karşısında nasıl bir tavır takınacağı konusuna da değinen Mumcu, "Darbeye, 'Kontrollü darbe' filan gibi darbecilerce mazeret arayan yorumlar yapmazdı." ifadelerini kullandı.

Ceyhan Mumcu, araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu'nun suikast sonucu hayatını kaybetmesinin 26. yılı yıl dönümünde kardeşine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Uğur Mumcu'nun ölümünün üzerinden çeyrek asır geçmesine rağmen yurt içi ve yurt dışında farklı siyasi fikirdeki sevenleri tarafından unutulmadığını belirten Ceyhan Mumcu, ağabeyi için düzenlenen anma etkinliklerine katılanların sayısının her geçen yıl arttığını ifade etti.

Aradan geçen yıllara rağmen suikastın çözülmemiş olmasının kendilerini üzdüğünü ifade eden Mumcu, "Bu suikastın üzerinden 26 yıl geçtiği halde yargı ve kolluk sistemimiz ile istihbarat teşkilatımızın vicdanları rahatlatacak gerçeğe ve adalete ulaşacak bir çözüme kavuşturmamaları haklı bir sitemimdir” ifadelerini kullandı.

26 yıl önce faili meçhul bir cinayete kurban giden gazeteci Uğur Mumcu düzenlenen etkinliklerle anılıyor.
26 yıl önce faili meçhul bir cinayete kurban giden gazeteci Uğur Mumcu düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

“Darbeye, 'Kontrollü darbe' filan gibi darbecilerce mazeret arayan yorumlar yapmazdı”

Ağabeyinin yaşaması halinde bugünkü gelişmeler karşısında nasıl bir tavır takınacağı konusuna da değinen Mumcu, şöyle devam etti:

  • "Nasıl bir tavır alırdı, onları aşağı yukarı tahmin edebiliyorum. Yazdıklarından 'Bugün yaşasaydı neler söyleyebilirdi' sonucunu çıkarmak mümkündür. Mesela Perinçek'in İsviçre'deki davasına giderdi. Ermeni soykırımı iddiasına ilişkin tavır alırdı. Hendek (çukur) olaylarına 'Saray savaşı' demezdi. Gerçeği bulurdu, darbenin iç yüzünü sorgulardı. Darbeye, 'Kontrollü darbe' filan gibi darbecilerce mazeret arayan yorumlar yapmazdı. Bunlardan kesinlikle eminim. Şimdiki terörle mücadeleye karşı Afrin olayları, Münbiç hazırlıklarına destek olurdu. Bunların hepsinin olacağının ispatı, bunların aksini savunanlara karşı yazılarıyla cevap verebilirim. Mesela Ermeni soykırımına karşı tavrı vardı, yazılar yazıyordu, tanık olmak istiyordu.
  • PKK'nın bir terör örgütü olduğu, doğal bir halk hareketi olmadığını, gücünü istihbarat örgütlerinden aldığını, para ve silah yardımı alarak onların talimatları doğrultusunda hareket ettiğini Uğur, o dönem kanıtlarıyla yazmıştı.
  • Uğur Mumcu'nun yazılarını bugün koysanız, kaç yıl önceki yazı demezsiniz. Bugünün gelişmelerini ifade eden şeylerdi. Yazılarından birini alın, tarihini söylemeyin, bugün yazılmış gibi bir sonuç çıkıyor. Onun için çok benimseniyor, sahipleniliyor."