Aile Bakanı Selçuk açıkladı: 27 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Arşiv
Arşiv

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ikisi kanser olmak üzere 27 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını açıkladı. Bakan Selçuk, bu ilaçlardan 14’ünün yerli üretim olduğunu belirtti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) web sitesinde Sağlık Uygulama Tebliği'ne (SUT) ilişkin yeni düzenlemelerin yayımlandığını aktardı.

Geri ödeme listesine alınan ilaçlar

Geri ödeme listesinde yurt dışından temin edilen 374, Türkiye’den ruhsatlı 8 bin 339 ilacın yer aldığını belirten Bakan Selçuk, “Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bu eklemeyle birlikte bedeli ödenen yurt içi ilaç sayısı 8 bin 366’ya ulaştı” dedi.

  • Yapılan düzenleme ile geri ödeme listesine alınan ilaçlar, 4 adet antiinflamatuvar intestinal ilaç, bir adet enzim eksikliği tedavisinde kullanılan ilaç, bir adet sindirim sistemi ilacı, bir adet tansiyon ilacı, bir adet lipid düşürücü ilaç, bir adet topikal mantar ilacı, bir adet topikal cilt hastalıklarında kullanılan ilaç, bir adet topikal antiviral ilaç, bir adet topikal kortikosteroid ilaç, bir adet sistemik hormon ilacı, üç adet immunglobulin ilaç, 4 adet immunosupresan ilaç (iki adedi kanser ilacı), iki adet kas gevşetici ilaç, iki adet antiepileptik ilaç, 4 adet Astım-KOAH ilacı, iki adet enteral beslenme ürününden oluşuyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >