AK Partili Vekil Bülent Turan'dan 'Kaz Dağları' açıklaması

Kaz Dağları-Arşiv
Kaz Dağları-Arşiv

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Kaz Dağları'na ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Turan, Twitter'dan yaptığı açıklamada maden sahasının Kaz Dağları'nda değil 40 km uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi'nde olduğunu belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Twitter hesabından Kaz Dağları'na ilişkin önemli detayları paylaştı.

Bülent Turan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

Turan "Bugün şehrimize Kaz Dağları hassasiyeti için geldiğini iddia eden misafirlerimizin hiç birinin aklına, "2 yıldır ağaç kesilirken eylem yapmadık da kesim bittikten sonra eylem yapıyoruz, bugün eylem yapmanın ağaçlara faydası yok. Peki kime faydası var?" diye sormak gelmedi mi?" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan
AK Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan

"Maden sahası Kaz Dağları'nda değil"

AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, "Maden sahası Kaz Dağları'nda değil, 40 km uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi'nde. İlk ruhsat 12 Mart 2001 tarihihli (AK Parti daha kurulmamış bile). Tüm kurumlar süreci hassasiyetle takip ediyor. ÇED Raporuna aykırı bir adıma asla izin verilemez. Çevre hepimize emanet" ifadelerine yer verdi.

"Kesilen ağaç sayısı 195 bin değil"

Turan, "Kesilen ağaç sayısı asla 195 bin değil, 13 bin. Şimdiden 2 farklı noktada 14 bin yeni fidan dikildi.Ayrıca madenin çıkarılmasından sonra tüm sahanın sözleşme gereği yeniden ağaçlandırılmasını tüm hemşehrilerimizle beraber yakından takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Şehir suyu ile alakası yok"

Bülent Turan "Bununla birlikte konunun Atikhisar Barajı(şehir suyu) ile yakından uzaktan ilgisi yok. Alakası varsa eylemlere öncülük yapan CHPli Mrk Bld’si neden itfaiye ruhsatı başta kendi yetkisindeki her konuda olumlu rapor/izin verdi. Hem maden çıksın hem eylem yapalım nasıl bir mantık?" diye açıklama yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan paylaşımlarına şöyle devam etti;

"Bugün Çanakkale’mizde çoğu CHP üyesi iş adamlarımızca 8 bölgede maden arama, 11 farklı bölgede kömür, 40’ın üzerinde ise mermer ocağı çalıştırılmakta. Yol, baraj, gölet, elektrik hattı gibi hemen hepsinde de benzer ağaç kesimi olmasına rağmen neden bir tepki gösterilmedi.Türkiye, dünyada üretilen 90 madenin 77'sini ticari olarak üretebilecek bir rezerve sahipken, sadece altın ithalatına geçen yıl 8,5 milyar dolar ödedi. Sahip olduğumuz yeraltı ve yer üstü zenginliklerimizi milletimizin hizmetine sunmayacaksak kimin için saklayacağız? Bir eksik varsa, daha iyisi mümkünse, uluslararası standartlara aykırıysa tabi müdahale edilmelidir. Ancak bu eylemler, şehrimizin ve ülkemizin huzurunu, kalkınmasını etkilememelidir. Bugün çok talihsiz konuşmalara, ithamlara şahitlik edildi. Unutmuyoruz ki “Üslubun kimliğidir". Ayrıca geçimini bu sektörden sağlayan 100 binlerce vatandaşımızın emeğine yazık. Tüm maden firmalarının endişeye sevk edilmesinin kime ne faydası var. Türkiye'miz hukuka, uluslararası standartlara bağlı olarak yeni atılımlar, kalkınma hamleleri ve reformlarla büyümeye devam etmeli Son olarak keşke firma ve diğer ilgililer süreci daha iyi yönetebilseydi. Şehrin dinamiklerini,tüm partileri, STK'ları, muhtarları alanda misafir ederek bilgi verse, bu adımın bir ülke kazanımı olduğunu izah edebilse,kimsenin aklında bir soru işareti bırakmamayı başarabilselerdi."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >