Akdeniz günde 6 düzensiz göçmene mezar oldu: Umutsuz Yolculuklar

Avrupa'ya geçmeye çalışan botun içinde ellerini açan göçmen yardım istiyor.
Avrupa'ya geçmeye çalışan botun içinde ellerini açan göçmen yardım istiyor.

2018'de her gün ortalama 6 düzensiz göçmenin Akdeniz'den Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışırken yaşamını yitirdiği açıklandı. Yayımlanan rapora göre Akdeniz, düzensiz göçmenler için en ölümcül rotası olarak tarihe geçti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), 2018 yılında günde ortalama 6 düzensiz göçmenin Akdeniz'den Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybettiğini bildirdi.

Objektife bakan bir göçmen.
Objektife bakan bir göçmen.

En ölümcül rota: Akdeniz

  • BMMYK'nin "Umutsuz Yolculuklar" adıyla yayımlanan raporunda Akdeniz'in düzensiz göçmenler için dünyanın en ölümcül rotası olduğu belirtildi.

Raporda, 2018'de Akdeniz'den Avrupa'ya ulaşan düzensiz göçmen sayısının 139 bin 300 olduğu ve son 5 yılın en düşük seviyesi olduğu kaydedildi.

Dünyada göçe neden olan savaş, kuraklık gibi nedenler en fazla çocukları etkiliyor.
Dünyada göçe neden olan savaş, kuraklık gibi nedenler en fazla çocukları etkiliyor.

2 bin 275 kişi hayatını kaybetti

Geçişlerdeki düşüşe rağmen geçen yıl Akdeniz'de 2 bin 275 düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiği veya kaybolduğu bilgisinin paylaşıldığı raporda, günde ortalama 6 kişinin öldüğü bildirildi.

Raporda, düzensiz göçmenlerin rotalarındaki önemli değişiklikler de ortaya konuldu.

İspanya, düzensiz göçmenler için ilk defa Avrupa'ya ana giriş kapısı oldu. 2018'de bu ülkeye 8 bin kişi kara yoluyla, 54 bin 800 düzensiz göçmen de deniz yoluyla ulaştı.

İtalya'nın 'sert tedbirleri' işe yaradı!

İtalya'ya gelenlerin sayısı da bir önceki yıla göre 5 kat azalarak 23 bin 400'e indi. Bunda İtalya'daki yeni hükümetin aldığı sert tedbirlerin etkili olduğu belirtiliyor.

Botla yeni umutlara 'yelken açan' bir Afrikalı.
Botla yeni umutlara 'yelken açan' bir Afrikalı.

Yunanistan'a ise bir öncekine benzer şekilde 32 bin 500 düzensiz göçmen ayak bastı. 2017'de Yunanistan'a 30 bin kişi ulaşmıştı.

Grandi'den bölgesel iş birliği çağrısı

Raporda, düzensiz göçmenlerin yolculukları boyunca cinsel taciz ve tecavüz, kaçırılma tehdidi ve fidye tehditleriyle karşılaştığına işaret edilerek, hükümetlere kaçakçılara karşı daha etkin mücadele çağrısında bulunuldu.

Batan bottan kurtarılan bir göçmen.
Batan bottan kurtarılan bir göçmen.

"Denizde hayat kurtarmak, asırlık bir sorumluluktur"

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, "Denizde hayat kurtarmak bir seçim değildir, bir politika meselesi değildir, asırlık bir zorunluluktur." ifadesini kullandı.

Grandi, Akdeniz'de daha fazla trajedinin önüne geçilmesi için uzun vadeli yaklaşımla bölgesel iş birliğine gidilmesi teklifinde bulundu.