Akdeniz'de beklenen 'Fırtına' korkutuyor

Yunanistan kıyılarında başlayan tropik fırtınanın ege ve batı Akdeniz kıyılarına gelmesi bekleniyor.
Yunanistan kıyılarında başlayan tropik fırtınanın ege ve batı Akdeniz kıyılarına gelmesi bekleniyor.

Orta Akdeniz'de büyük bir tedirginlikle beklenen tropik fırtınanın Pazar günü oluşması bekleniyor. Fırtınanın Ege Bölgesi'ni etkilemesi halinde şiddetli rüzgar ve yağışlara neden olabileceği açıklanırken Meteoroloji Genel Müdürlüğü vatandaşları uyardı. Dünya basınında 'Zorba' ismiyle yer alan tropik fırtınanın Akdeniz'de toplandığı öğrenildi.

  • "Orta Akdeniz üzerinde oluşan tropik fırtınanın, Pazar günü ülkemizin batı kesimlerini etkilemesi bekleniyor. Bu sistemle birlikte Ege’nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara’nın batısında (Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne’nin güneyi ile batı kesimleri başta olmak üzere İstanbul’da) yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) , Çanakkale ve Muğla ile İzmir ve Balıkesir’in batı kesimlerinde yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, hortum , ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Ege bölgesinde şiddetli rüzgar ve yağışa neden olabilir

Orta Akdeniz'de oluşması beklenen tropik fırtınanın Ege Bölgesi'ni etkilemesi halinde şiddetli rüzgar ve yağışlara neden olacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi beklenen fırtınaya karşı önlemlerin alındığını bildirdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi beklenen fırtınaya karşı önlemlerin alındığını bildirdi.
  • Mevcut verilere göre yapılan değerlendirmede, fırtınanın İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir ve Çanakkale'de pazar günü saatte 100-120 kilometre hıza ulaşmasının ve meydana gelecek yağışların metrekareye 75 kilogram ve üzerinde şiddetli yağış görülmesinin tahmin edildiği vurgulandı.

Belediyeler alarma geçti

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki Pazar günü Türkiye'nin batı sahilini etkileme ihtimali bulunan fırtınayla ilgili tüm birimlerin alarma geçtiği bildirildi.

Açıklamada, tüm birimlerinin, fırtına ve şiddetli yağışa karşı vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması için makine, ekipman, araç ve personeli ile 24 saat görev yapmaya hazır olduğu aktarıldı.

Fırtına uyarısının ardından Aydın'da hava sıcaklıkları hissedilir derece düşerken rüzgar da etkisini göstermeye başladı.
Fırtına uyarısının ardından Aydın'da hava sıcaklıkları hissedilir derece düşerken rüzgar da etkisini göstermeye başladı.

"Olasılık giderek artıyor"

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Çukur, yaptığı açıklamada, iklimdeki değişiklikler nedeniyle sıcak kuşağın alanının genişlediğine işaret ederek, bu nedenle Ekvator çevresinde olmasına alışılan bu tür fırtınanın daha geniş salınımda görülmeye başladığını vurguladı.

  • Tropik fırtınanın oluştuğu alçak basıncın merkezinde yıkıcı etkiler yaratabildiğini belirten Çukur, "Bu, Ege'ye sokulursa bizi etkiler. İzmir, Muğla, Aydın... Özellikle Ege'nin güneybatısı etkilenir. Şiddetli yağışlar ve rüzgarlar görülebilir. Bu hafta sonu için tropikal fırtına bir olasılık. Dünyadaki sıcaklık arttığı sürece bu fırtınaların önümüzdeki dönemde Türkiye'de de görülme olasılığı giderek artar." diye konuştu.

Tropik fırtınada şiddetli yağış ve rüzgarın görüldüğünü hatırlatan Çukur, bu nedenle su baskınlarının oluşabileceğini aktardı.

Yunanistan'ı etkisi altına alan fırtına yaşamı olumsuz etkilerken, başkent Atina yakınlarındaki Rafina Limanı'nda da etkili oldu.
Yunanistan'ı etkisi altına alan fırtına yaşamı olumsuz etkilerken, başkent Atina yakınlarındaki Rafina Limanı'nda da etkili oldu.

"Yenilenebilir enerji tercih edilmeli"

Uzun dönemde iklim değişikliğini tektikleyen şeylerden uzak durulması gerektiğine değinen Çukur, "Karbon salınımı dünyanın ısısını artırmaktadır. Karbon salınımının önüne geçmek için fosil yakıt tüketimi azaltılmalı, yenilenebilir enerji tercih edilmelidir." dedi.

'Zorba' dünya manşetlerinde

  • Türkiye'de hafta sonu etkili olacağı tahmin edilen tropik fırtına dünyada da manşet oldu. BBC dün yayınlanan hava durumunda tropik fırtınaya detaylı yer verdi.

Beklenen fırtına 1. kategoride yer alıyor

BBC hava durumu sunucusu Ben Rich, 'Akdeniz' fırtınasının 1. kategori kasırga potansiyeli taşıması konusunda uyarılarda bulundu. Aslında bu fırtına tipi oldukça nadir görülüyor ve tehlikeli durumlara da neden olabiliyor.

Rich, Türkiye ve Yunanistan'ın gözde lokasyonlarında tatil yapan vatandaşlarına da uyarılarda bulundu.

Akdeniz'in merkezinde toplanıyor

  • Rüzgarın hızının yaklaşık 40 km'ye çıkabileceği ve yağmurun sele dönüşebileceği de uyarılar arasında.
Yunanistan'da başlayan fırtınanın Ege kıyılarına gelmesi bekleniyor.
Yunanistan'da başlayan fırtınanın Ege kıyılarına gelmesi bekleniyor.

BBC detaylı yer verdiği ve 'Zorba' olarak isimlendirdiği Akdeniz fırtınasının şimdiden harekete geçtiğini, Akdeniz'in merkezinde yağmur bulutları ve şimşeklerin toplanmaya başladığını belirtti.

'Zorba' Yunanistan'da okulları tatil etti

Daha çok Türkiye'nin batısında Aydın ve Muğla gibi şehirlerde etkili olacak fırtına tehlikeli yüzünü Yunanistan'da şimdiden gösterdi. Şiddetli rüzgar ağaçları yerlerinden sökerken, Yunanistan'da sağanak yağış nedeniyle okullar tatil edildi.